Szeptemberben iránymutatást várunk, amelyben a jegybank a 2019-es intézkedések előzetes menetrendjét vázolja fel – mondta a Világgazdaság kérdésére Gárgyán Eszter, a Citibank makrogazdasági elemzője. Ebben az iránymutatásban elsőként a devizakamatcsere-ügyletek kivezetése szerepelhet, ugyanakkor a kiszorítandó likviditás mennyisége maradhat a mostani szinten, a három hónapos betéti állományon csak később változtat a jegybank, és a kamatfolyosó emelésére is a szigorító intézkedések egy későbbi fázisában kerülhet sor. A Citibank szakértője hozzátette: a nemzetközi környezet nagy volatilitása miatt az amerikai kamatemelési ciklus változása módosíthat az MNB menetrendjén is.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője azt hangsúlyozta, hogy a korábban megfogalmazott, öt-nyolc negyedéves kitekintést finomhangolhatja a jegybank, az időtáv csökkenését ugyanis az idő múlása indokolja, az öt negyedév helyett inkább 12 hónapos távlatra térhetnek át. Az FX-swapok 1989 milliárdos állományából szeptemberben és október elején 500 milliárd forint körüli tétel jár le, ha ezt nem vagy csak részben újítja meg az MNB, az már egyfajta szigorításként fogható fel. A K&H Bank elemzője azt hangsúlyozta, hogy az egynapos betétet a jelenlegi –0,15 százalékról nullára emelhetik, de ez nagyban függ attól, hogy az Európai Központi Bank (EKB) módosít-e szeptemberben –0,4 százalékos egynapos kamatszintjén.
Először a nem konvencionális eszközökhöz nyúlhat a jegybank, az FX-swapok és az egynapos betéti kamat emelése lehet azt első lépés
– véli Módos Dániel, az OTP Bank elemzője. Ez a rövid hozamokat fokozatosan az alapkamat 0,9 százalékos szintjéhez közelítheti. A nem konvencionális eszközök kivezetése 2019 első feléig megtörténhet, majd kamatemelésre az Európai Központi Bank üzeneteit és lépéseit figyelembe véve 2019 második felében kerülhet sor. Módos Dániel kiemelte: ha a kereskedelmi háború szélsőséges irányba fordul, akkor az amerikai és az európai jegybank szigorítási üteme is lelassulhat, ami a magyar monetáris politika intézkedéseit is kitolhatja.
- Aszimmetrikus kamatfolyosó
- Devizakamatcsereügyletek (FX-swap)
- Monetáris politikai célú kamatcsere-ügyletek (MIRS)
- A 3 hónapos betéti állomány limitálása
- Jelzáloglevél-vásárlási program
VG-gyűjtés, MNB
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője sem gondolja egyelőre, hogy változnak a monetáris feltételek. A nem konvencionális eszközöket fokozatosan vezethetik ki, és csak ezután emelheti meg a kamatfolyosót a jegybank, addig a betétállományon sem emelhetnek. A szakértő szerint a legközelebbi közleményben viszont bejelenthetik, hogy jövőre csökkenthetik a kiszorítandó likviditás mennyiségét, sőt, akár az is kiderülhet, hogy negyedéves pontossággal mikor kerül erre sor. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője szerint sem kezd egyelőre az MNB a nem konvencionális eszközök kivezetésébe.
„Két ok miatt nem számítunk a három hónapos betéti állomány emelésére: egyrészt a jegybank célja a bankközi piac élénkítése volt, ez a szempont továbbra is megmarad, másrészt a júniusi kamatdöntés utáni jegybanki kommunikáció szerint a monetáris kondíciók nem tarthatók fenn öt-nyolc negyedévnél tovább, ez pedig még nem jött el” – hangsúlyozta az elemző. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója szerint idén még nem várható lépés az MNB-től, ez leginkább annak tudható be, hogy az inflációt kordában tudják tartani, a korábbi, bérekre, szolgáltatásokra vonatkozó előrejelzések sem jöttek be, a fogyasztói árindex a vártnál alacsonyabban, a jegybanki várakozásnak megfelelően alakult.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.