A Digitális jólét program (DJP) célja, hogy Magyarország minden polgára és vállalkozása a digitalizáció nyertesei közé kerülhessen. A vállalkozások esetében a digitális kompetencia fejlesztése az adott cég versenyképességét és hatékonyságát egyszerre erősítő megoldás, ráadásul az innovatív digitális fejlesztések révén az érintett ágazat technológiai fejlettségi szintje is emelkedik, a munkavállalók digitális kompetenciái is fejlődnek.
A DJP stratégiai fejlesztési területei között a digitális infrastruktúra, a digitális kompetenciák mellett a digitális gazdaság és a digitális állam fejlesztése is célként van meghatározva. Annak érdekében, hogy a DJP szerteágazó programjai a gazdaság és a társadalom digitalizációs szintjének emeléséhez a leghatékonyabban tudjanak hozzájárulni, szükség van a stratégiai területekhez kapcsolódó digitális megoldások hazai megjelenésére és széles körű elterjedésére. A Digitális jólét hitelprogram ezen fejlesztések megjelenéséhez és elterjedésének ösztönzéséhez járul hozzá.
A hitelprogram elindítása abból a felismerésből fakad, hogy a magyar vállalkozások, s így a nemzetgazdaság versenyképessége szempontjából is sorsdöntő, hogy az elkerülhetetlen digitális átalakulást a magyar vállalkozások tudatosan a saját javukra fordítják – vagy pusztán elszenvedik. Ezért alapvető fontosságú a hazai vállalkozások – ezen belül különösen a vállalkozások több mint 97 százalékát kitevő, ugyanakkor digitális fejlettség tekintetében az uniós átlagtól jelentősen elmaradó – mikro-, kis- és közepes vállalkozások felkészítése a digitális átalakulásra. A hitelprogram életre hívását az érintettek körének gyenge forráshelyzete indokolta.
A szervezők előzetes számítása szerint a Digitális jólét hitelprogram eredményeként várhatóan 300-350 hazai vállalkozás digitálistermék- és -szolgáltatásfejlesztési projektje jut visszatérítendő pénzügyi támogatáshoz, segítve az érintett vállalkozások eredményes bekapcsolódását a digitális ökoszisztémába.
A kölcsönhöz azok a mikro-, kis- és középvállalkozások férhetnek hozzá, amelyeknek fejlesztési céljai a DJP stratégiai céljaihoz kapcsolódó részpiacokhoz kötődnek. A DJP kezdettől fogva azt hangsúlyozza, hogy a technológiai fejlődés jelenlegi üteme mellett nem célszerű zárt rendszernek tekinteni a digitális ökoszisztémát, ezért a DJP fókuszába is szerteágazó fejlesztések kerülnek, s hasonló elvek figyelembevételével fogadják be a Digitális jólét hitelprogram hiteligényeit is.
Mindezek okán a forrás tárgyi eszköz vagy immateriális javak beszerzésére, szolgáltatási tevékenységekhez kapcsolódó költségek és díjak kiegyenlítésére, jogi, közjegyzői, szabadalmi költségek finanszírozására ugyanúgy felhasználható, mint például hazai kiállításon vagy vásáron való részvétel költségeinek vagy külpiaci terjeszkedést segítő szolgáltatások vásárlásának forrásául. Természetesen fizethetők belőle a projekt szakmai megvalósításában közreműködő munkatársak személyi jellegű ráfordításai, az úti- és kiküldetési költségek vagy akár az irodabérlés (rezsi) költségei is.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.