BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csaknem öt százalékkal nőtt a magyar gazdaság

A harmadik negyedévben 4,8 százalékkal emelkedett a magyar gazdaság teljesítménye az előző évhez képest, az érték fél százalékponttal magasabb az elemzői konszenzusnál – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. A naptárhatással és szezonálisan igazított GDP 5 százalékkal nőtt, negyedéves alapon 1,2 százalék volt a bővülés, az első kilenc hónapban pedig 4,7 százalékkal haladta meg a gazdaság teljesítménye 2017-es azonos időszakáét. A KSH szerint a piaci szolgáltatások képezték a hajtóerőt.

Az elmúlt tíz évben nem volt a mostani 5 százaléknál magasabb növekedés Magyarországon – reagált az adatokra Varga Mihály pénzügyminiszter. A bővülés alapjai stabilak, a GDP többlete negyedévről negyedévre 4 százalék feletti, a költségvetési hiány alacsony, és az államadósság aránya is évről évre csökken.

Az első kilenc hónap növekedése több mint két és félszerese az uniós átlagnak.

Varga Mihály az M1-en arról beszélt, hogy a magyar gazdaság az idén 4,3-4,5 százalékkal emelkedhet, vagyis nagyobb mértékben a Pénzügyminisztérium 4,3 százalékos prognózisánál.

Fotó: Kallus György

A GDP alakulása meglepetést keltett, különösen azután, hogy kiderült: a németországi növekedés (Németország Magyarország legjelentősebb kereskedelmi partnere) éves szinten csupán 1,1 százalékkal nőtt – mondta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.

A várakozások feletti bővülés szerinte a mezőgazdaság, egyes szolgáltató ágazatok – a kivételesen jó időjárás nyomán a turizmus –, a fogyasztás és a szolgáltatások külkereskedelmének köszönhető.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a meglepő adatot a kukorica-, a napraforgó- és a szőlőtermés kiemelkedő hozamának is tulajdonítja, megjegyezve, hogy az ipar viszont átmenetileg gyengélkedett, ami új károsanyag-mérési szabályok következménye. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az építőipar és a szolgáltatások szerepét emelte ki a vártnál magasabb konjunktúramutató kapcsán.

A részletes adatok ismeretében valószínűleg felfelé módosítjuk 4,4 százalékos idei előrejelzésünket

– mondta Regős Gábor. Várhatóan 2018 lesz a növekedés csúcsa, és bár nem zárható ki a 4 százalékos növekedés fenntartása, ehhez erősíteni kell a versenyképességet, és fenn kell tartani a beruházási aktivitást.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.