BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idővel a szolgáltatások is húzhatják a kivitelt

Már nemigen lódul meg az ipar az év végéig, ezért az éves adat az év eleje óta tapasztalt, 4 százalék alatti növekedéshez hasonló lehet.

A teljes hazai kivitelen belül erősödő hangsúllyal szerepelhet a szolgáltatásexport, azaz már tartós trendről beszélhetünk – válaszolt a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A szállítmányozás kulcsfontosságú marad, a turizmus továbbra is fő hajtóerő lehet, de felfutás várható a telekommunikáció, a tudományos tevékenység, az adminisztratív és támogatói szolgáltatások területén is.

Az év első nyolc hónapjában elsősorban a mezőgazdaság húzta vissza az exportot – mondta lapunknak Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki iparszakértője –, míg szeptembertől az előzetes adatok már az árukivitel csökkenését jelzik. Matheika Zoltán hozzátette: a kibocsátás gyengélkedése miatt sokkal inkább az ipar lehet a kivitel növekedésének ellensúlya, elsősorban az új járműgyártási, környezetvédelmi normák bevezetése miatt.

A szállítmányozás kulcsfontosságú marad, a turizmus továbbra is fő hajtóerő lehet
Fotó: Móricz-Sabján Simon

Virovácz Péter felhívta a figyelmet a jó gazdasági teljesítmény és az erős bérkiáramlás hátulütőire is. A növekedés két fő motorja ugyanis az importigényes fogyasztás és a beruházások, így ezek felfutásával mérséklődik a külkereskedelmi többlet. Az érem másik oldala, hogy a behozatallal a kivitel nem tudja tartani a lépést, mert a feldolgozóipari vállalatok súlyos korláttal küzdenek a szakképzett munkaerő és a kapacitás terén.

Az emissziós normák mellett a külső környezet vásárlóerejének mérséklődését és az átadott beruházások alacsony idei számát említette az ING Bank elemzője.

Már nemigen lódul meg az ipar az év végéig, ezért az éves adat az év eleje óta tapasztalt, 4 százalék alatti növekedéshez hasonló lehet Virovácz Péter szerint, így a külkereskedelmi mérleg is gyengébb lehet a tavalyinál. Bár az ipar továbbra is támogatja a GDP növekedését, a külkereskedelem hatása semleges lehet e téren. A jövőre elkészülő számos beruházás is erősíti az ipart, amelynek a kibocsátását azonban visszafoghatja a külső kereslet mértéke. A vezető elemző szerint 2019-ben 5 százalékkal bővülhet az ipar, a külkereskedelem pedig ismét kedvezően hat a GDP növekedésére a beruházási dinamika és a fogyasztás lecsengésének következtében.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.