Ha stabilan elérjük a négyszázalékos növekedést, akkor reális cél a felzárkózás a nyugati uniós országokhoz
– mondta Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára a Vállalatirányítás Felsőfokon 2018 konferencián. Mostanra elértük ugyan a teljes foglalkoztatottságot, ám most a meglévő munkaerő képzését kell megoldani annak érdekében, hogy minél magasabb értéket tudjon előállítani. A csaknem 12 ezermilliárd forint EU-s forrás nagy szerepet játszik a növekedésben, az éves bővülésnek nagyjából öt százalékát adja.
Az uniós forrásokért felelős államtitkár szerint az európai megtorpanás a legnagyobb veszély a magyar növekedésre nézve, emellett a kereskedelmi háborút és a Brexitet említette kockázatként.
Nincs egységes recept arra, hogyan lehet felzárkózni a fejlett országokhoz, mindenesetre az osztrák fejlettségi szint megközelítése jó célkitűzés – mondta Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főközgazdásza. A felzárkózást nem tekinthetjük automatikusnak, számos reformot kell hozzá végrehajtani, elsősorban a kkv-szektor tartalékait kell mozgósítani. Fontos tényező a bérek megduplázása, ugyanis ha nem nőnek eléggé a keresetek, a magyar munkaerő máshol talál megfelelő fizetést. Palotai Dániel hozzátette:
nem az olcsó, keleti országokra jellemző munkaerővel kell versenyeznünk.
Párhuzamosan létezik két világ Magyarországon: az innovatív, versenyképes nagyvállalatoké és a kkv-ké – mondta Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára. Ezt a különbséget vállalatirányítási rendszerekkel, innovációval, saját termék előállításával és az egyetemek vállalattámogató fejlesztéseivel lehet leküzdeni. A kutatás-fejlesztési ráfordítás a nagyvállalatokra jellemző, hiába költ többet innovációra az államnál a magánszektor, a kisvállalatok továbbra sem újítanak.
Magyarországnak 2030-ra a régió öt legversenyképesebb országa közé kell tartoznia, ahol a legjobb élni, lakni, dolgozni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Diaszpóra Tanács ülésén. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter elmondta: hazánk a harmadik negyedévben az EU. 3. leggyorsabban, 5 százalékkal növekvő gazdasága volt, fenntarthatónak tűnik a 4 százalékos bővülés.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.