Idén meghaladhatja a 3 százalékos jegybanki célt az éves átlagos fogyasztói árindex – 3,1 és 3,3 százalék között alakulhat –, és a maginfláció is 3 százalék fölé emelkedik – mondta a Világgazdaság kérdésére Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője hullámzó drágulási ütemet vár 2019-ben. Február–márciusban enyhén emelkedhet a fogyasztói árindex, a második negyedévtől a bázishatás jelentősebb inflációlassulást sugall. Az Erste Bank szakértője valamivel 3 százalék alatti átlagos inflációt vár 2019-ben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a tavalyi negyedik negyedévben már megkezdte a felkészülést a normalizációra. Nagy Márton, a jegybank alelnöke jelezte, hogy az inflációs alapfolyamatokra figyelnek, majd január elején bejelentette, hogy amikor az adószűrt maginfláció eléri vagy meghaladja a három százalékot, akkor az MNB is léphet.
Trippon Mariann ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a jegybanki cél fenntartható elérését továbbra is hangsúlyozza az MNB, ami extra mozgásteret biztosíthat a monetáris politika kialakításához. Ezt erősíti meg Nyeste Orsolya is, aki nem vár az MNB-től érdemi lépést az első negyedévben, a devizakamatcsere-ügyletek (FX swap) állománya és a kamatfolyosó egyaránt a jelenlegi szinten maradhat. Leghamarabb a második negyedévben kezdődhet meg a normalizáció, ekkor már várhatóan jobban látható lesz, milyen tendenciát mutat az adószűrt maginfláció. Az Erste szakértője hozzátette: a kamatfolyosó aszimmetrikussága és szélessége csökkenhet azáltal, hogy a normalizáció jegyében az év során az egynapos betéti kamatot megemeli a jegybank.
A piacok számára a fő kérdés jelenleg az, hogy már ebben a hónapban bejelent-e a jegybank konkrét terveket vagy akár intézkedéseket, vagy egyelőre kivár.
Mi arra számítunk, hogy a kamatdöntés után megerősíti a normalizációra való utalásokat, azonban egyelőre nem tesz lépéseket
– mondta Trippon Mariann.
Egyrészt az inflációs cél nagymértékű és tartós túllövése nem várható, másrészt pedig a fenntarthatóság megítélése szempontjából a következő hónapok beérkező adatai fontosak lehetnek, harmadrészt az Európai Központi Bank várható kamatemelése is kitolódott. A tényleges intézkedések időzítése függ a beérkező adatoktól, legkorábban a márciusi inflációs jelentés és a frissített makrogazdasági prognózisok teremthetnek alkalmat konkrétabb információk megosztására a piaccal.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.