BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Makroadatok híján vakrepülésbe kezd a Wall Street

Még soha nem történt meg, hogy ilyen hosszú ideig nem sikerült megállapodni az érintett szervezetek és intézmények költségvetéséről.

Rekordot döntött az amerikai kormányzat: a részleges leállás december 22-én kezdődött, és még soha nem történt meg, hogy ilyen hosszú ideig nem sikerült megállapodni az érintett szervezetek és intézmények költségvetéséről.

Ráadásul még nem is látszik a vége, mert a hét végére és a hét elejére nem is terveztek újabb egyeztetéseket Donald Trump elnök és a kongresszusi vezetők között.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy republikánus szenátorok egy csoportja a Marketwatch jelentése szerint olyan törvénytervezetet készül benyújtani, amely lehetetlenné tenné a hasonló leállásokat, és automatikusan biztosítaná a szövetségi intézmények finanszírozását érvényes költségvetés híján is.

A leállás az élet egyre több területét érinti. Miami nemzetközi repülőterén például le kellett zárni az egyik terminált a hét végére, mert a fizetés nélküli munkára kényszerített biztonsági alkalmazottak közül majdnem kétszer annyian jelentettek beteget, mint tavaly ilyenkor: 5,6 százalékuk nem jelent meg dolgozni, míg egy éve 3,3 százalék volt ez az arány.

Fotó: Gianrigo Marletta/AFP

Hasonló problémákkal küzdenek az ország több más nagyvárosában is, több helyen félórásra nyúlt a várakozás a becsekkoláshoz. A légi irányítók szakszervezete pénteken be is adott egy polgári peres keresetet a szövetségi kormány ellen, amely szerintük a leállással veszélyeztetheti az utasbiztonságot, megsérti a 16 ezer légi irányító alkotmányos jogait és a munkajogi törvényt. A Reuters értesülése szerint ez már legalább a harmadik per, amelyet szövetségi alkalmazottakat tömörítő szakszervezet benyújtott a kormányzat ellen. Nyolcszázezer ember dolgozik fizetés nélkül, illetve kényszerült fizetés nélküli szabadságra. Trump pénteken megígérte, hogy aláírja azt a törvényt, amely garantálja, hogy utólag mindenki megkapja az elmaradt járandóságát.

Az elnök egyelőre nem váltotta be a fenyegetését, hogy rendkívüli állapotot hirdet, és más forrásokból csoportosítja át a mexikói határra építendő falhoz szükséges 5,7 milliárd dollárt.

A leállás félig-meddig vakrepülésre kényszeríti a Wall Streetet is, mert kulcsfontosságú gazdasági adatok nyilvánosságra hozatala késik.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.