Az éves alapon mért decemberi infláció a Világgazdaság elemzői konszenzusával megegyező, 2,7 százalékos volt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. A maginfláció 0,2 százalékponttal emelkedett novemberhez képest, és 2017 utolsó hónapjánál 2,8 százalékkal nagyobb drágulást jelez, ami azt jelenti, hogy a fő mutatónál magasabb lett az alapfolyamatokat megfogó indikátor. Az éves átlagos drágulás 2,8 százalék volt tavaly.
Az adószűrt maginfláció 2,9 százalékra emelkedett az előző havi 2,7 százalékról – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétételéből. Az alapmutató azért lényeges, mert a decemberi Inflációs jelentésben a jegybanki szakértők nagyobb hangsúlyt fektettek az adószűrt maginflációra, mivel ez az indikátor a legalkalmasabb az alapfolyamatok szemléltetésére. A decemberi kamatdöntés után kiadott közleményben kiemelt szerepet kapott az alábbi mondat:
A Magyar Nemzeti Bank egyetlen horgonya az infláció, elsődleges célja a fogyasztói árindex 3 százalékos értékének fenntartható módon történő elérése.
Ez arra utal, hogy továbbra is az első számú tényező a fő mutató, amely a 3 százalékos cél alatt alakult, vagyis egyelőre nem valószínű, hogy szigorításba kezdene a jegybank.
„Egy hajszállal a várakozásaink felett alakult a fogyasztói árindex” – értékelte lapunknak az adatokat Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője, aki korábban 2,6 százalékos drágulást vetített előre. Mint mondta, az olajárra vonatkozó előrejelzésük megvalósult, az élelmiszerek azonban valamivel jobban drágultak a vártnál. Az üzemanyagártól tisztított adatok a pénzromlás ütemének fokozódását jelzik. Török Zoltán szerint a tavalyi tendenciák az idén is folytatódnak, a fogyasztói árindexet az olajár mozgathatja, és az adószűrt maginfláció várhatóan tovább emelkedik. Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője lapunk kérdésére azt hangsúlyozta, hogy a maginfláció 2018-ban 2,5 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 2,3 százalékról. Az idén mind a fő árindex, mind a maginfláció 3 százalék felett alakulhat, és 3,2 százalék körüli drágulás lehetséges.
Jobbágy Sándor hozzáfűzte: „Rövid távon csak akkor számítunk további jegybanki reakcióra, ha a forint esetleges további gyengesége vagy a béremelkedési trend tovább növeli az inflációs kockázatokat.” Az MNB szerint fenntarthatóan az év közepére érhetjük el az inflációs célt. A CIB Bank elemzője szerint jövő év vége felé közeledve az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikája tovább szűkítheti a magyar jegybank mozgásterét.
Az MNB az idén megkezdheti a normalizációt, amit az adószűrt maginfláció várható alakulása indokolhat, azonban a folyamatot elnyújthatja a nemzetközi környezet alakulása. Ezért ebben az évben még nem várható kamatemelés Magyarországon – mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.