Az Európai Unió 28 tagállama közül 22 alkalmaz törvényben rögzített minimálbért. Csupán Ausztriában, Cipruson, Dániában, Finnországban, Olaszországban és Svédországban nem rendelkeznek jogszabályban a legkisebb munkabérről.
2019 januárjában Bulgáriában számíthatnak a munkavállalók a legkisebb garantált fizetésre, 286 euróra,
míg Luxemburgban a 2000 eurót is meghaladja ez a törvényileg előírt összeg, ami a legmagasabbnak számít az unióban.
A legkisebb és a legmagasabb garantált juttatás között tehát több mint hétszeres a különbség az EU-n belül.
Az egyes uniós országokra jellemző minimálbér szembeötlően különbözik a földrajzi elhelyezkedés alapján.
A nyugat-európai tagállamokban találjuk a legmagasabb, 1400-1600 euró feletti garantált munkabéreket, Luxemburg pedig még az ír, holland, belga, német, francia és brit béreket is messze felülmúlja.
A dél-európai államok (Spanyolország, Szlovénia, Málta, Portugália és Görögország) tartoznak a középmezőnybe, ahol jellemzően 600 és 1000 euró között mozognak a legkisebb fizetések.
A legalacsonyabb minimálbért Kelet-Közép-Európa tíz országában fizetik a munkavállalóknak, régiónkban még a 600 eurót sem éri el a legkisebb garantált összeg, amely jellemzően 400-600 euró közötti sávban mozog.
A január elsejétől 149 ezer forintra emelkedő hazai minimálbér 464 eurónak felel meg – 321 forintos euróárfolyam mellett –, ezzel Magyarország az uniós rangsor sereghajtói közé tartozik.
Csupán a 446 eurós román, a 430 eurós lett, és a 286 eurós bolgár fizetség kisebb a magyarnál az Európai Unióban.
A rangsorban utolsó Bulgária óriási leszakadását mutatja, hogy még az utolsó előtti Lettországban is a bolgár másfélszerese a törvényileg előírt minimálbér.
Vásárlőerő-egységen (PPS) számolva ugyanakkor lényegesen mérséklődnek az EU-n belüli különbségek, az egyes országok különböző árszintjeinek kiegyenlítésével 557 PPS és 1646 PPS között szórnak az értékek. Ez alapján már „csak” háromszoros a különbség a sereghajtó Bulgária és a legbőkezűbb Luxemburg között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.