Kínai útja során Varga Mihály miniszter ellátogatott az ország legnagyobb magánvállalata, a Huawei Technologies infokommunikációs vállalat pekingi kutatás-fejlesztési központjába. A tanácskozáson mindkét fél egyetértett abban, hogy a digitális átalakulás nemcsak lehetőségeket, hanem társadalmi, gazdasági és biztonsági kihívásokat is rejt magában, amelyekre a nemzeti kormányoknak is fel kell készülniük.
A magyar pénzügyminiszter az infokommunikációs vállalat közép-kelet-európai térségének elnökével többek között olyan fejlesztési irányokról is egyeztetett, mint a következő generációs mobilhálózatok magyarországi felhasználási területei. Az úgynevezett 5G technológia minden eddiginél gyorsabb és nagyobb mennyiségű adat átvitelét, feldolgozását teszi lehetővé valós időben, késleltetés nélkül, aminek köszönhetően Magyarország a gazdasági fejlődés új, digitális korszakába léphet.
Az egyeztetésen a Huawei régiós elnöke és Varga Mihály miniszter tárgyalt az úgynevezett okos-vámszabad területek, zónák kialakításáról, valamint az infokommunikációs technológiák miatt tovább egyszerűsíthető, online adózási lehetőségekről is.
Mint Varga Mihály elmondta:
Nagyra értékeljük, hogy a Huawei Technologies, az információs és telekommunikációs technológiák egyik vezető, globális szállítója támogatni kívánja hazánkat a pénzügyi tudás fejlesztésében, az infokommunikációs technológia elterjesztésében. További együttműködési lehetőséget látunk az intelligens közlekedés, a digitális oktatás, a fenntarthatóság és a foglalkoztatáspolitika területén
– tette hozzá. A miniszter hangsúlyozta, hogy továbbra is számít a vállalat tudására Magyarországon.
A megbeszélésen James Li megköszönte, hogy a magyar kormány racionálisan, tényszerűen kezeli a Huawei fejlődését, jelenlétét az országban, valamint kiegyensúlyozott és korrekt üzleti környezetet biztosít számukra.
A tárcavezető kifejtette:
a Huawei a kormány fontos stratégia partnere, Magyarországon több mint 2000 embernek ad munkát, a Kínán kívüli legnagyobb ellátási központja is itt működik.
A magyar gazdaság egyre jobb teljesítménye, a folyamatosan csökkenő adók és a befektetőbarát kormányzati intézkedések hozzájárulnak ahhoz, hogy a vállalat, mint a második legnagyobb kínai befektető hazánkban, továbbra is potenciális befektetési célpontként tekintsen az országra.
A cég Kínán kívüli legnagyobb gyártási- és logisztikai központját Magyarországon üzemelteti, a Huawei Európai Ellátó Központban már zajlik az átállás az Ipar 4.0 okos-gyártás koncepciónak megfelelően.
A Huawei Technologies Hungary távközlési és vállalati üzletága infokommunikációs eszközeinek és megoldásainak, valamint a fogyasztói üzletágon keresztül forgalomba kerülő okoseszközeinek köszönhetően a magyarok közel 80 százaléka használja a vállalat valamilyen termékét kommunikációra, internetezésre. A cég 2017-ben elindította európai távközlési szolgáltatók felhő szolgáltatásait segítő, úgynevezett „Europe Operations and Maintenance Centre”-ét is Magyarországon.
A Huawei márciusban közzétett eredményei szerint a vállalat magyarországi árbevétele 2018-ban több mint 40 százalékos növekedést mutat az előző évihez képest. Míg 2017-ben a vállalat bevétele 57 milliárd forint volt, addig tavaly megközelítette a 80 milliárd forintot az előzetes, nem auditált adatok alapján. A Huawei egyébként az egyik legtöbb vámot befizető vállalat Magyarországon.
Varga Mihály emlékeztetett: a kínai cég egy korábbi megállapodásban vállaltak szerint a következő években tovább segíti a szélessávú internet kiépítését Magyarországon. Ezzel
a Huawei is hozzájárul ahhoz a kormányzati célkitűzéshez, miszerint 2025-ig a magyar háztartások 90 százalékában elérhetővé váljon a magas sebességű internet-hozzáférés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.