BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb innovációs ösztönzők erősítik tízmilliárdokkal a versenyszférát

A több tízmilliárd forint értékű új innovációs pályázatok a hazai tulajdonú kisvállalkozásoknál is előmozdíthatják a kutatás-fejlesztési kapacitások kiépítését.

Az idei első fél évben elérhetővé váló 90 milliárd forintnyi kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) forrás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a KFI-tevékenység cégméret és az ágazatok megoszlása szerint kiegyensúlyozottabbá váljon a versenyszférában – válaszolta a Világgazdaságnak Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

Reális célnak tartja, hogy 2020-ra a GDP 1,8 százalékát fordítsa Magyarország kutatás-fejlesztésre és innovációra, de ehhez arra van szükség, hogy a korábbiaktól eltérően a teljes összeg harmada, ne pedig csak a negyede mögött álljon az állam, és közben a vállalkozói oldal KFI-célú befektetései is maradjanak fenn.

A tavalyi mutató még nem ismert, de összehasonlításképpen: 2017-ben nemzetgazdasági szinten a GDP 1,35 százalékát, több mint 517 milliárd forintot fordítottak kutatás-fejlesztésre, GDP-arányosan 0,14 százalékponttal, folyó áron pedig 21 százalékkal többet, mint 2016-ban.

Fotó: Kallus György

Palkovics László hangsúlyozta: az új KFI-pályázatok is azt a célt szolgálják, hogy a fejlesztőket, mérnököket jellemzően nem foglalkoztató magyar tulajdonú kkv-k minél nagyobb hányadánál alakuljanak ki a kutatás-fejlesztési kapacitások. Úgy látja,

a csaknem harminc éve alapított hazai kisvállalatoknál az a túlélés záloga, ha nemcsak a külföldi nagyvállalatok megrendelésére gyártanak, hanem minél több saját termékkel lépnek piacra, de ehhez elengedhetetlen az innovációs képesség megszerzése.

Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke ismertette, hogy társadalmi egyeztetést indítanak a versenyszférának szóló, 45 milliárd forintos innovációs pályázatról, amely május végén jelenik meg. Megnyitották azt a 3 milliárdos keretű pályázatot is, amely egyetemeknek teszi lehetővé tudásátadással foglalkozó szervezet kialakítását. A Palkovics László által említett 90 milliárdos pályázati csomag mellett 10 milliárd forint kerettel már megjelentek az alapkutatásokhoz kapcsolódó OTKA-pályázatok, és hamarosan le is zárulnak.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.