BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Van még tartalék a foglalkoztatottságban

A Pénzügyminisztérium becslése szerint 300-600 ezer fős potenciális munkaerő-tartalék van a magyar gazdaságban, mozgósításuk pedig újabb növekedést tud generálni.

„Az Európai Unió elmúlt évei nem azt igazolták, hogy a tervek és a várakozások megvalósulnak – a lisszaboni stratégia azt tűzte ki, hogy 2010-re a világ legversenyképesebb és legfejlettebb régiója legyen Európa. Ma, 9 évvel később sem tartunk itt, ezért egyre inkább úgy gondolom, Európának fel kell ébrednie” – mondta Varga Mihály a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara konferenciáján.

A pénzügyminiszter szerint a második olyan költségvetési ciklus vége felé közeledünk, amikor végig teljes jogú tagok voltunk az EU-ban – vannak már tapasztalataink, miként tudunk a legtöbbet tenni a magyar gazdaság érdekeinek képviseletében. Varga Mihály emlékeztetett: az EU gazdaságpolitikai kerete egységes, de jól látható, hogy ez az öltöny időként szűk, máskor túl bő. Ezért is fontos, hogy a 2021-gyel záródó időszakot kiértékeljük.

Varga Mihály pénzügyminiszter
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Egyrészt alkalmazkodnunk kellett és kell a keretekhez, másrészt azt kell vizsgálnunk, hogyan tudunk változtatni rajtuk. Azt, hogy az EU-s gazdaságdiplomácia nem hagy túl sok mozgásteret és kötelező lépéseket követel meg, a miniszter az orosz szankciókkal példázta:

bár Magyarország álláspontja az volt, hogy a szankciók nem jelentenek megoldást a politikai problémákra, s Európának épphogy együtt kellene működni Oroszországgal, hogy az uniós gazdaság fejlődni tudjon, alkalmazkodnunk kellett a döntéshez és a magyar termékeknek új piacokat kellett keresnünk.

Hasonló gondolatok vannak az uniós támogatáspolitikával kapcsolatban is. Varga Mihály Andrej Babis cseh kormányfő véleményét idézte, aki szerint az lenne a leghatékonyabb megoldás, hogy az EU odaadja a támogatást az országoknak, ami nekik jár és a tagállamok eldöntik, miként tudják azt legjobban hasznosítani. Ezzel a gondolattal varga szerint mi is egyetértünk, érvényre juttatásához a V4 országok összefogása fontos – aligha véletlen, hogy ez az összefogás több állam számára vonzónak tűnik.

Persze fontos az is, hogy a meglévő támogatási politika keretei között is a lehető legtöbbet tudjuk kihozni a magyar gazdaság javára. Ebben a tekintetben a kormán 2014-től új politikára állt át: a rendelkezésre álló források nem 16, hanem 60 százalékát költjük gazdaságfejlesztésre.

A pénzügyminiszter szerint ennek eredménye már hozzájárul a mostani gazdasági növekedéshez, de további lépésekre van szükség, ezért hazánk a 2021-től induló időszak forrásfelosztására is javaslatokat fogalmaz majd meg. A kiindulópont nem kedvező: a programozási időszak jelenlegi állapotában az látszik, hogy a kohéziós és az agrártámogatások esetében a régió kevesebb pénzzel számolhat, mint korábban, s az EU inkább Dél-Európába csoportosítaná át a pénzeket – mondván ott magas a munkanélküliség. Mi erre azt mondhatnánk: nálunk is az volt, tessék olyan gazdaságpolitikát csinálni, amely megoldást jelent a munkaerő-problémákra – mondta a miniszter.

Varga Mihály a fórumon arról is beszélt, hogy a központi régió – Budapest és Pest megye – több, mint 40 százalékát adja a hazai gazdaság teljesítményének, ezért fontos, hogy kapja meg azt a figyelmet, amit a teljesítménye alapján megilleti.

Miután az EU a régiók fejlettsége alapján szabja meg a támogatási kereteket, ezért a régió kevesebb támogatást tudott igénybe venni, ezen Varga Mihály szerint a lehetőségek szerint változtatni kell. Emlékeztetett arra, hogy nemzeti forrásból a Pest megyei fejlesztéseket 80 milliárd forinttal segíti a kormányzat.

Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium államtitkára előadásában arról beszélt, továbbra is célunk a gyors gazdasági növekedés fenntartása. A cél elérését statikusan nem lehet biztosítani, a gazdaságpolitikának időben fel kell ismerni a változásokat, a kihívásokat, és gyorsan kell válaszolni. Az elmúlt évek gazdasági és bérnövekedését kifejezetten fegyelmezett államháztartási gazdálkodással, csökkenő államadósság mellett tudtuk teljesíteni.

S a legfrissebb adatok arról szólnak, hogy a bizonytalan külső gazdasági környezet ellenére a lendület nem törik meg – az első évi 5,3 százalékos GDP-növekedéssel együtt az ország 2010 óta 28,6 százalékkal tudta növelni a GDP-t – emlékeztetett az államtitkár.

Gion Gábor szerint az államháztartási és pénzügyi stabilitás megteremtése után a gazdaság növekedés megerősödését kell célként kitűzni. Itt kihívást jelenthet a világgazdaság, ezen belül Európa növekedésének várt lassulása, miután hazánk továbbra is nyitott gazdaságnak számít. Azonban – hívta fel a figyelmet a PM államtitkára – a magyar ipari termelés 90 százalékos korrelációja idén szétvált a német piactól: míg mi 6,2 százalékos emelkedést mutattunk, a német gazdaság 2 százalékkal csökkent. Egy adatból ugyanakkor még nem lehet trendekre következtetni, ugyanakkor 2010 óta nem volt példa arra, hogy ellentétesen mozogjon a két adat.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Gion Gábor szerint az adórendszer egyik motorja a kormány gazdaságpolitikájának, s a külföldi gazdasági partnerek azt is előnyként jelölik meg, hogy kiszámítható a hazai adórendszer. Épp ezért, ezen a kormányzat a 2020-as költségvetés kapcsán sem kíván érdemi változást végrehajtani – mondta.

Gion Gábor az erények között említette azt is, hogy a munkanélküliség komoly mértékben csökkent az elmúlt években, ugyanakkor arról is említést tett, hogy a rekord alacsony munkanélküliség ellenére a foglalkoztatási ráta alapján Magyarország továbbra is csak az EU középmezőnyében szerepel.

Van tehát bőven tartalék: a PM becslése szerint 300-600 ezer fős potenciális munkaerő-tartalék van a magyar gazdaságban, mozgósításuk pedig újabb növekedést tud generálni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.