Az ÁSZ 2011 óta a munkafolyamatok optimalizálásának köszönhetően az ellenőrzött szervezetek számát közel háromszorosára növelte. „A kockázatelemzés fejlesztésével az ellenőrzöttek egyedi kockázatainak megfelelő, célzott ellenőrzési programmal történnek az ellenőrzések” – fejtette ki Warvasovszky Tihamér a bizottság ülésén.
Az ÁSZ 2018-ban 806 ellenőrzött szervezet számára összesen 2161 javaslatot fogalmazott meg és 212 figyelemfelhívó levelet küldött. Az elmúlt évben lefolytatott ellenőrzések alapján összesen 323 nyilvános számvevőszéki jelentés készült, melyek közel 20 százalékát az utóellenőrzések tették ki, ahol a számvevők az intézkedési tervekben meghatározott feladatok végrehajtását értékelte.
Az elszámoltatható közpénzfelhasználás érdekében 2018-ban az Állami Számvevőszék 177 alkalommal értesített valamely hatóságot, illetékes felügyeleti szervet és kezdeményezett eljárást
– mondta el az ÁSZ alelnöke.
Az ÁSZ tavaly 6 törvényjavaslathoz tett ajánlást. Az ellenőrzési megállapításai alapján a számvevőszékről szóló jogszabály módosítását kezdeményezte többek között az önkormányzatok adósságrendezése és befektetési tevékenysége, az infó-törvény és a választási-, valamint párttörvény módosítása, állami vagyon számvizsgálata területén.
Az alelnök kiemelte, hogy az ÁSZ tavaly nagy figyelmet fordított az állami vagyongazdálkodás és az állami beruházások ellenőrzésére, a központi költségvetéssel összefüggő területekre és intézményekre, valamint az önkormányzati alrendszert érintő ellenőrzésekre is.
Kitért arra is, hogy az ellenőrzött szervezetek adatszolgáltatásának megkönnyítése, valamint a költséghatékony – papírmentes és ezáltal közpénz-kímélő – adatszolgáltatás megvalósítása érdekében az ÁSZ elektronikus adatszolgáltatási rendszert hozott létre.
A Gazdasági bizottság támogatta az Állami Számvevőszék 2018. évi tevékenységéről szóló tájékoztató elfogadását.
A vonatkozó határozattervezet szerint az Országgyűlés elismeri az Állami Számvevőszék 2018. évi, a digitális ellenőrzési környezetre történő átállás érdekében kifejtett tevékenységét. „A parlament támogatja az ÁSZ minden olyan további tevékenységét, amely elősegíti a digitális adatfeldolgozás eredményeként az adatok hiteles forrásból történő biztosítását, valamint az ellenőrzött szervezetek adatszolgáltatásának és a jogszabályi követelményeknek megfelelő beszámolásának hitelességét és megfelelőségét” – közölte az ÁSZ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.