BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megmarad a magyar növekedési előny

Az eurózóna bővülése lassúbb lehet a következő években a korábbi előrejelzésekhez képest, ami az elöregedő társadalom és az eleve magas fejlettség számlájára írható. Orbán Viktor új gazdaságvédelmi akcióterveket jelentett be a növekedés támogatására.

Az eurózóna tartósan 1 százalék körüli gazdasági növekedése mellett a magyar GDP 2,5-3 százalékkal nőhet – mondta a Világgazdaság kérdésére Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A következő években az eurózóna és hazánk legjelentősebb külkereskedelmi partnere, Németország is lassúbb gazdasági növekedésre szá­míthat, mint ahogy az a korábbi előrejelzések alapján várható volt. Magyarországon a 4 százalékos növe­kedés csak eladósodás – a hiány és az adósságráta emelkedése – mellett lenne fenntartható, azonban a kor­mányzati politika nem ebbe az irányba mutat.

A K&H Bank szakértője hozzáfűzte: az eurózóna dinamikavesztése a magyar növekedési potenciált is lefelé húzza, elsősorban az ipari termelésen és a külkereskedelmi forgalom alakulásán keresztül jelenhet meg a nyugat-európai országok lassúbb ütemre kapcsolása.

Fotó: KISBENEDEK ATTILA / AFP

Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója lapunknak elmondta: 2019-ben még csak enyhén mérséklődik a növekedési előny, az idei második negyedévben 3,5 százalékpont felett maradhat, azonban a többlet jövőre az ideinél nagyobb mértékben apadhat. Két tényezőnek köszönhetően azonban a magyar gazdaság gyorsabban bővülhet az eurózónánál. Egyrészt a kiépülő pluszkapacitások, másrészt a belső keresletbővülés is magas maradhat – részben a kormány támogató politikája folytán. A Kopint-Tárki szakértője hozzátette: Magyarország rövid távon haszonélvezője lehet a nyugati vállalatok költségcsökkentési törekvéseinek, ez teret adhat az export bővülésének.

Új akciótervek készülnek

Fel kell készülni arra, hogy a legfontosabb nyugat-európai partnerek nem úgy növekednek majd, ahogy kellene, ezért új útvonalat kell tervezni a következő két évre – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a tusnádfürdői szabadegyetemen. A kormányfő arról beszélt, hogy ha helytálló a helyzetértékelés, jövő tavasszal egy második, 2020 őszén pedig egy harmadik gazdaságvédelmi akcióterv is jöhet, hogy javítsák a hazai versenyképességet. Ezek részleteit a későbbiekben kell kidolgozni.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.