A német feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) augusztusra vonatkozóan az IHS Markit felmérésében már a nyolcadik egymást követő hónapban jelezte a teljesítmény zsugorodását, bár az előző havinál kissé csekélyebb mértékben: a mutató 43,6 pontra emelkedett a hét éves mélypontnak számító júliusi 43,2 pontról.
Elemzők a feldolgozóipari teljesítmény további romlását, a BMI 43,0 pontra csökkenését várták augusztusra.
A beszerzésimenedzser-index 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedési ütemét, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodásának a mértékét számszerűsíti.
A feldolgozóiparban a megrendelések április óta a legnagyobb mértékben csökkentek az előző havihoz képest, a megrendelés-állomány tovább mérséklődött, a foglalkoztatás 2012 júliusa óta a legnagyobb mértékben csökkent.
A szolgáltatóiparban tovább növekedett ugyan a teljesítmény, bár az előző havinál kisebb mértékben, mégpedig hét hónapja a legkevésbé. A szolgáltatóipari BMI előzetes augusztusi értékbe 54,5 pontra csökkent a júliusi 54,5 pontról. Elemzők jóval nagyobb visszaesést, 54,0 pontot vártak augusztusra.
Az ágazatban az új megrendelések csak szerény mértékben gyarapodtak augusztusban, elsősorban az exportmegrendelések csökkenése miatt. A megrendelés-állomány összességében január óta első alkalommal csökkent az előző havihoz képest. A foglalkoztatás hét hónapja a legkisebb mértékben növekedett a német szolgáltatóipari ágazatokban. Az ebben a szektorban tevékenykedő vállalkozások bizalmi indexe 2014 októbere óta a legkisebb értéket érte el augusztusban.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI 51,4 pontra emelkedett augusztusra vonatkozóan a júliusi 50,9 pontról, meghaladva az 50,5 pontos elemzői várakozásokat.
Mindazonáltal a német vállalatok jövőben várakozásait számszerűsítő mutató 2014 óta az első alkalommal negatívba fordult.
Phil Smith, az IHS Markit vezető közgazdásza a németországi felmérés megállapításait kommentálva elmondta: „a német gazdaság továbbra is kétsebességes pályán halad, a szolgáltatóipar teljesítménye éppen hogy kiegyenlíti a feldolgozóipar teljesítményhiányát. A kompozit mutató javult ugyan, de nem elegendő mértékben ahhoz, hogy eloszlassa a GDP harmadik negyedévi zsugorodásával szemben felmerült aggályokat. Különösen ha figyelembe vesszük a jövőbeni várakozásokat tükröző mutatók romlását is”. Rámutatott: „a megrendelésekben mutatkozó csökkenés hatása már kezd átgyűrűzni a munkaerőpiacra is. A kapacitáskihasználási kényszer enyhülését és az üzleti bizalom romlását tükrözve a foglalkoztatás növekedése gyakorlatilag megrekedt”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.