A második negyedévben 18 százalékkal lehetett magasabb a beruházások szintje, mint 2018 április–júniusában, ezzel együtt az első fél évben 22 százalékkal nőhettek a fejlesztések a tavalyi első hat hónaphoz képest – mondta a Világgazdaság kérdésére Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a második negyedévre 20 százalékos bővülést vár a fejlesztésektől, vagyis
a beruházási ráta 27 százalékra emelkedhetett.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön teszi közzé a második negyedéves beruházási adatokat, ami azért kiemelten fontos, mert a GDP-növekedés egyik hajtóerejét a fejlesztések jelentették az utóbbi években. A beruházások gyors bővülése kulcsszerepet játszott a jelentős béremelésekben, ami a gazdaság másik hajtóerejét, a lakossági fogyasztást táplálta.
Az építőipar lassulása arra utal, hogy mérséklődött a beruházások növekedései üteme, amit részben ellensúlyozhatnak a gép- és berendezésberuházások – magyarázta lapunknak Suppan Gergely. A fejlesztések 17 százalékkal bővülhetnek az idén, az év végére a beruházási ráta elérheti a 29-30 százalékot. A fejlesztések a következő években is nőhetnek, de a mostaninál lassabb ütemben. A hajtóerő az lehet, hogy az uniós források még nem futottak ki, az Európai Bizottságtól eddig a ciklusban meghatározott összeg 34 százalékát hívtuk le. Az irodaépítési kedv is évekig kitarthat, és a lakásépítésben is van tere a bővülésnek.
Tavaly 1380, idén eddig 1220 milliárd forintnyi beruházási döntés született, emellett számos állami fejlesztés kezdődik meg a jövőben, amelyek magasan tarthatják a beruházási rátát.
A Takarékbank szakértője szerint az uniós ciklus kifutásával csökkenhet az építőipari kapacitás hiánya.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.