Számos terület igényel többletforrást, az egészségügy hagyományosan kapni szokott az év végén megmaradt forrásokból, a tanárok bérrendezésére is szükség lenne, valamint nagy valószínűséggel jut a családvédelmi akciótervre és a gazdaság fejlesztésére is – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője a költségvetés lehetséges őszi módosításáról.
Az is előfordulhat, hogy egyes területekhez kevesebb forrást jelöl meg ez előirányzat, ám nem elvonásról lehet szó ebben az esetben, hanem a megtakarított összegeket csoportosíthatják át, mivel az előzetesen tervezett alatt alakult a közfoglalkoztatottak száma, ezért például a Start munkaprogramban lehetnek megmaradt pénzek
– fűzte hozzá a szakértő.
Varga Mihály pénzügyminiszter a második negyedéves GDP-adat után tartott sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a vártnál lényegesen kedvezőbben teljesült eddig az előirányzat, ezért lehetséges, hogy az ősz folyamán módosítják a költségvetést.
Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a bevételek 62 százaléka érkezett be az év első hét hónapjában, ami lényegesen több, mint a tavalyi azonos időszaki 52 százalék. A kiadások ennél kisebb mértékben emelkedtek, 2018. január–júliusában a tervezett éves költések 58 százaléka valósult meg, míg az idén 61 százalékon áll ez a mutató.
Bár a második fél évben a bevételekre negatívan hat a szociális hozzájárulási adó 2 százalékpontos csökkentése, a kiadásokat pedig növeli a családvédelmi program, a megcélzott 1,8 százalékos GDP-arányos deficit és a 69 százalék körüli államadósság még így is elérhető
– fejtette ki a GKI vezérigazgató-helyettese.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.