BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fokozza az inflációs nyomást a Kína és Amerika között zajló vámháború

Inflációs adatokra figyel a piac a héten: Magyarországon a pénzromlás dinamikája minimálisan csökkenhetett szeptemberben, az Egyesült Államokban a fogyasztói árakba begyűrűző vámemelés tartja magasan a maginflációs indexet.

A piaci konszenzus szerint 3 százalék lehetett szeptemberben a hazai árnövekedés üteme éves alapon, azaz tíz bázisponttal alacsonyabb az augusztusban kimutatottnál. A pontos számokat holnap publikálja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Nem zárható ki azonban, hogy pozitív irányú meglepetést hoznak az adatok. Szeptemberben ugyanis számos dohánytermék átárazódott, viszont az árcédulák átragasztása inkább a hónap második felére esett.

Kérdéses, hogy a KSH adatgyűjtési módszere miatt ebből az átárazásból mennyi jelenhetett meg már a szeptemberi hónapban –

jegyzi meg Eppich Győző, az OTP Elemzési Központ szakértője.

A repülőgéphiányi s felfelé hajthatja a jegyárakat / Fotó: AFP

Könnyen elképzelhető ugyanis, hogy az áremelkedés nagyobb része csak októberben jelenik meg a statisztikában. Középtávon az inflációs mutató legörbítése várható attól is, hogy júliusban estek a termelői búzaárak, az aratási szezon eredményei ugyanis jellemzően ekkor jelennek meg az árakban, ami lassacskán begyűrűzik majd a feldolgozottabb fogyasztói élelmiszerek áraiba is, ha a kedvező hatást a gyártók és a kereskedők hajlandók megosztani a vásárlókkal.

Forrás: VG

Csütörtökön a tengerentúlon publikálják a szeptemberi maginflációs mutatót. Noha az elemzők nem várnak érdemi változást az előző havi 2,4 százalékos értékhez képest, ettől még rendkívül fontos információkat hordozhatnak a részletek. Ennek az az oka, hogy bár az év eleje óta az Egyesült Államok növekedése valamelyest lelassult, mi több, a legfrissebb bizalmi indikátorok alapján a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor is nagyon gyenge harmadik negyedévet produkált, a monetáris politika szempontjából fontos maginfláció most mégis 2,4 százalékon áll.

A 2 százalékost meghaladó maginfláció mögött részben átmeneti, részben pedig tartós folyamatok állnak – húzza alá Módos Dániel, az OTP stratégája. A legjelentősebb felhajtó hatást a Kínával szemben megemelt vámok, a használt autók árának emelkedése, valamint a repülőjegyárak emelkedése okozza.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.