BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétszázmilliárdnyi tartozást görgetnek az építőiparban

A tartozások 4-5 százaléka várhatóan soha nem lesz kifizetve.

Növekedett, és megközelítheti a 200 milliárd forintot az idén lánctartozásba kerülő számlák értéke az építőiparban, miután a 4 ezer milliárd forint értékben teljesülő szerződések értékének 20 százaléka határidőn túl, 4-5 százaléka pedig várhatóan soha nem lesz kifizetve – közölte Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

A 30 éves ÉVOSZ pénteki jubileumi közgyűlésén az ágazat idei évét értékelve Nagy Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium iparági stratégiáért és szabályozásért felelős helyettes államtitkára rámutatott,

a munkaerő és alapanyag költségek Magyarországon nőttek a legkiemelkedőbb mértékben a régióban és az unióban.

Fontos arra vigyázni, hogy az építési költségek növekedésének mértéke ne érje el a beruházók által már tolerálhatatlan szintet, mert már most is olyan költségnövekedést tapasztalnak, amit az anyaországukban sem mindig, A kormány jövőre

további 6 milliárd forintos kerettel folytatja az Építőipari Támogatási programot,

amire az idén és tavaly összesen 25 milliárdot fizetett már ki az ágazati vállalkozások hatékonyság növelését szolgáló beruházások megvalósulása érdekében.

Fotó: VG / Vémi Zoltán

Az idén 100 milliárd forint értékű korszerűsítési beruházás történt az ágazatban

– jelezte Koji László, rámutatva, az elmúlt három év 80 százalékos teljesítmény növelését az időközben felvett 100 ezer, többségében be sem tanított szakmunkással megvalósítani nem könnyű ügy.

Jelenleg 340 ezren dolgoznak az építőiparban, ahol a hirtelen megnövekedett rendelésállomány teljesítéséhez nagyon meg kell fizetni a jó szakembereket, ami jelentősen hozzájárul a költségek növekedéséhez.

Az idei évben a termelési érték 25-28 százalékkal meghaladja a tavalyit, és elérheti a 4 ezer milliárd forintot, amivel gyakorlatilag a helyére kerül az ágazat, amely a GDP-hez 6 százalékkal, a várhatóan 4,8 százalékos GDP növekedéshez pedig 1,1-1,2 százalékkal járul hozzá.

Az uniós és az önkormányzati választások elkerülhetetlenül és továbbra is ciklikusságot okoznak a megrendelésállományban, jelenleg az ágazat egészének 10 százalékkal, a mélyépítési szektornak 22 százalékkal marad el a megrendelés állománya a tavalyitól. A kedvezményes lakásáfa kivezetése nyomán kivárásra rendezkedtek be a lakásépítők.

Egyszer fent, egyszer lent, az építőiparban a változás az állandó

– fogalmazott az ÉVOSZ elnöke. Hozzátette: 2020 az állami szerepvállalás éve lesz, az állami és önkormányzati megrendelések aránya magasra szökik, és eléri a 60 százalékot a korábbi 50 százalékkal szemben, ami nem kivételes, Európában jelenleg 30-75 százalék közötti az állami megrendelések aránya.

Az ágazatban az átlagos jövedelmezőség 8 százalék körül, cégenként nagy szóródással 3-20 százalék között alakul. A legnagyobb probléma a gyenge hatékonyság, és az elaprózódott cégstruktúra. Minél nagyobb egy szervezet, annál inkább képes a technológiaváltásra, de

az építőiparban a cégek átlagos foglalkoztatotti létszáma jelenleg mindössze három fő.

Ráadásul újra előtérbe kerül a lánctartozások ügye, az idei 4 ezer milliárd forint értékben teljesített számlák 20 százaléka határidőn túl, 4-5 százaléka pedig sosem lesz kifizetve – hangzott el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.