BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Februárban még nem lép a jegybank

A forintárfolyamtól és a februári inflációs adattól függ, hogyan alakulnak a kondíciók márciusban.

Nem várnak lépést a jövő keddi kamatdöntő üléstől az elemzők, azonban a devizakamatcsere-ügyletek (FX-swap) állománya tovább csökkenhet – derült ki a Világgazdaság körkérdéséből. A fogyasztói árindex 4,7 százalékra emelkedett januárban, a maginfláció 3,9-ről 4 százalékra, az adószűrt mutató pedig 3,5-ről 3,7 százalékra, ami az árnyomás erősödését jelzi.

Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a vártnál magasabb inflációs mutatóra úgy reagált, hogy a jegybank kész minden eszközt bevetni, hogy az inflációt a toleranciasávon belülre terelje, ugyanakkor a márciusi frissített előrejelzésig az FX-swapokkal finomhangolná a monetáris politikát.

A keddi kamatdöntő ülésen a monetáris feltételek nem változnak, de a közlemény szövege bizonyosan reagál a magas inflációs adatra

– mondta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint az MNB várhatóan a toleranciasáv felett alakuló infláció átmenetiségét hangsúlyozza.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint

az eddigi verbális üzenetek és a swapállomány csökkenése erőteljes piaci hatást váltott ki, az infláció néhány hónapon belül visszatér a toleranciasávba, ezért nincs szükség további intézkedésekre.

Fotó: Móricz-Sabján Simon – VG

Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy már történtek lépések: az FX-swapok állománya csökkent, a három hónapos budapesti bankközi kamatláb (Bubor) majdnem fél százalékponttal nőtt, és a hozamgörbe hosszú vége is érdemben emelkedett.

Ha az euró-forint árfolyam a 340-es szint alatt marad, akkor az MNB márciusban nem emel az egynapos betét- és hiteleszköz kamatán sem

– magyarázta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Februárban már csupán 4,4 százalékos infláció várható, és a továbbiakban is csökkenő tendencia bontakozik ki, ugyanakkor a márciusi inflációs jelentésben az éves fogyasztói árindex előrejelzését 3,5 százalékról 3,7-3,8 százalékra emelheti a jegybank.

A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság pénteki számában

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.