Három egymást követő havi növekedés után a kínai vírusjárvány miatt februárban romlott, bár a vártnál jobbnak bizonyult a Sentix gazdasági kutatóintézet euróövezeti befektetői hangulatindexe. Kelet-Európában hét havi csúcsra emelkedett a mutató.
A Sentix GmbH honlapján közzétett felmérés alapján az euróövezet befektetői hangulatindexe 5,2 pontra csökkent februárra vonatkozóan a januári 7,6 pontról. A piac a ténylegesnél nagyobb csökkenést, 4,1 pontot várt februárra.
A mutató mindkét összetevője romlott, az aktuális és a kilátások megítélése is hat hónapra előre.
Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató februárra 4,0 pontra csökkent a januári 5,5 pontról, a kilátások megítélését számszerűsítő mutató pedig 6,5 pontra 9,8 pontról.
A befektetői hangulat az amerikai-kínai kereskedelmi ellentétek rendeződésének köszönhetően három egymást követő hónapban javult az euróövezetben.
A növekedési kilátások már más gazdasági kutatóintézetek, az ifo, a ZEW, a Markit és az ISM jelzései szerint romlásnak indultak januárban és ezt a folyamatot a Sentix felmérése is megerősítette. A befektetői hangulatban bekövetkezett negatív fordulat a felmérés megállapítása szerint elsősorban a kínai koronavírus-járvány miatti aggodalmakra vezethető vissza.
A kínai gazdasági teljesítmény várható számottevő gyengülése erőteljesen érezteti hatását a németországi befektetői hangulatindex alakulásán is. A német gazdaság ugyanis az euróövezeti gazdaságok között a legnagyobb mértékben támaszkodik kínai beszállítói csatornákra.
Németországra vonatkozóan a Sentix februári befektetői hangulatindexe 4,5 pontra csökkent a januári 6,9 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 4,3 pontra csökkent 6,0 pontról, a kilátások megítélése 4,8 pontra 7,8 pontról. A februári csökkenést a német indexek esetében is három havi egymást követő javulás előzte meg.
Kelet-Európában javult ugyan a hangulatindex és az aktuális helyzet megítélése is, a kilátások viszont itt is romlottak. Februárt megelőzően az index és mindkét összetevője három egymást követő hónapban javult.
A hangulatindex 5,5 pontra, 2019 májusa óta a legmagasabbra emelkedett a januári 5,4 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 2019 júniusa óta a legmagasabbra, 5,3 pontra emelkedett februárban a januári 3,8 pontról. A kilátások megítélése viszont a januári 7,0 pontról 5,8 pontra csökkent februárban.
Az Egyesült Államok esetében azonban
Az amerikai mutatók sorban a negyedik hónapja javulnak.
A hangulati romlás a legnagyobb mértékben az ázsiai térségben volt kimutatható. Az ázsiai térséget Japán nélkül követő hangulatindex 7,1 pontra zuhant februárra a januári 18,4 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 6,8 pontra csökkent 20,3 pontról, a kilátások megítélése 7,5 pontra 16,5 pontról. A februári romlást az ázsiai térségben is három egymást követő havi javulás előzte meg.
A globális index 8,1 pontra csökkent februárban a januári 12,1 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 10,5 pontra csökkent, a kilátásoké pedig 5,8 pontra 9,8 pontról. A februári csökkenést a globális befektetői hangulatindex esetében is három havi javulás előzte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.