BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Deficites lesz az orosz költségvetés a jelenlegi olajárak miatt

A kőolaj árát gyengítette, hogy Oroszország és Szaúd-Arábia nem tudott megállapodni arról, milyen termeléspolitikát folytassanak.

A jelenlegi szint körüli olajár mellett deficites lesz az idei orosz költségvetés – közölte az orosz pénzügyminiszter vasárnap.

Anton Sziluanov emlékeztetett arra, hogy az idei költségvetést eredetileg 0,8 százalék GDP-arányos többlettel számították. A miniszter szerint ha a kőolaj ára huzamosabban a jelenlegi szint körül alakul, akkor

a büdzsé akár 1 százalékos GDP-arányos hiánnyal zárhat.

Az orosz költségvetés helyzete jelentősen függ a kőolaj árának az alakulásától, és a héten az energiahordozó ára a 2008. évi globális pénzügyi válság óta legnagyobb heti veszteséggel zárt.

Az északi-tengeri Brent ára 25 százalékkal, a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta ára pedig mintegy 23 százalékkal csökkent. Pénteken a Brent 33,85 dolláron, a WTI 31,73 dolláron zárt.

Fotó: Stefan Sauer / dpa / AFP) / Germany OUT

A kőolaj árát különösen gyengítette, hogy egy hete pénteken a két vezető olajtermelő ország, Oroszország és Szaúd-Arábia nem tudott megállapodni arról, milyen termeléspolitikát folytassanak.

Szaúd-Arábia csökkenteni akarta a termelést, Oroszország viszont nem.

A koronavírus-járványnak a keresletre és ezáltal az árakra gyakorolt negatív hatásainak kivédésére Szaúd-Arábia azt akarta elérni, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és az olajkartellen kívüli szövetségesek, köztük Oroszország alkotta OPEC+ néven is emlegetett csoport hosszabbítsa meg az év végéig a kitermelést napi 1,7 millió hordóval korlátozó, március végéig érvényes megállapodást, és további másfél millió hordóval emelje napi 3,2 millió hordóra a mennyiséget.

A csoport szakminisztereinek bécsi értekezletén Oroszország támogatta ugyan a megállapodás meghosszabbítását, de

nem volt hajlandó az 1,7 millió hordós szint bármilyen mértékű emelésére.

Moszkva akkor ugyanis azon az állásponton volt, hogy túl korai még megjósolni, milyen hatása lesz a koronavírus-járványnak a globális energiakeresletre. Az elutasításra válaszul az olajkartell felmondta a kitermelést korlátozó megállapodást, az olajár pedig zuhanni kezdett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.