Februárban a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a termelői árak az euróövezetben mind az előző havihoz, mind az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön publikált jelentése alapján.
Még a vírusjárvány megfékezésére hozott korlátozó intézkedések széleskörű bevezetése előtt februárban 0,6 százalékkal, tavaly június óta a legnagyobb mértékben csökkentek a termelői árak az előző havihoz képest mind az euróövezet 19, mind az Európai Unió 27 tagállamában.
Januárban mindkét térségben 0,2 százalékkal emelkedtek havi bázison a termelői árak.
Az egy évvel korábbihoz képest februárban az euróövezetben 1,3 százalékkal estek a termelői árak a januári 0,7 százalékos csökkenés után, az Európai Unióban pedig februárban 1,0 százalékkal mérséklődtek a termelői árak a januári 0,4 százalékos éves csökkenés után.
A termelői árak csökkenése elsősorban az energiaárak visszaesésére vezethető vissza.
Az euróövezetben havi bázison 2,3 százalékkal, az EU-ban 2,4 százalékkal csökkentek az energiaárak a januári 0,1 százalékos növekedés után. Az éves árcsökkenés az euróövezetben 6,5 százalék volt februárban a januári 4,1 százalékos esés után, az EU-ban pedig 5,9 százalékos a januári 3,3 százalék után.
Elemzők a ténylegesnél kisebb mértékű árcsökkenést vártak februárban az euróövezetben. Az előző havihoz képest 0,2 százalékos csökkenést a tényleges 0,6 százalék helyett, éves bázison pedig 0,7 százalékos mérséklődést a tényleges 1,3 százalék helyett.
A legnagyobb árcsökkenés havi bázison Dániában volt februárban, 2,2 százalékos.
Spanyolországban és Portugáliában 1,3 százalékkal csökkentek februárban a termelői árak a januárihoz képest. A legnagyobb áremelkedést Szlovákiában regisztrálták februárban havi bázison, 2,2 százalékosat. Írországban és Cipruson 0,2 százalékkal nőttek a termelői árak februárban a januárihoz képest.
A legnagyobb éves árcsökkenés Dániában volt, 5,7 százalékos. Észtországban 4,7 százalékkal, Olaszországban pedig 3,8 százalékkal csökkentek a termelői árak februárban a januárihoz képest. A legnagyobb éves áremelkedést Romániában regisztrálták februárban, 3,4 százalékosat, amit Magyarország 3,3 százalékos, Bulgária pedig 3,0 százalékos áremelkedéssel követett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.