Nagyobb és tartósabb gazdasági károkat okozott az amerikai kormányzat a tétovázással, mint ha követte volna az ázsiai példát, és gyors, szigorú karantént rendel el a koronavírus-járvány terjedésének lassítására – állítják a Bank of America elemzői.
Donald Trump elnök azért nem akarta teljesen leállítani az amerikai gazdaságot, mert tartott a lépés súlyos pénzügyi hatásaitól, és a karantén kihirdetését nagyrészt a szövetségi államok kormányzóira bízta.
Ezt nagy részük meg is tette, ám késve és vonakodva, és még mindig nincs következetes, agresszív országos politika – írta jelentésében a bank. „Ha teljes karantén szükséges a fertőzés terjedésének lassítására, akkor a részleges lezárások hetei nagyrészt elvesztegetett időnek tekinthetők” – tették hozzá. A bank – amely szerint minden elvesztegetett hét majdnem 9 százalékkal csökkenti negyedéves bázison az éves GDP-növekedést – már a múlt héten erősen visszavágta az Egyesült Államok kilátásait. A korábban jelzett 0,8 százalék helyett a GDP 6 százalékos zsugorodására számítanak az idén, és az 1930-as évekbelinél sokkal rosszabb globális recessziót jeleznek előre.
Bár a járvány az egyik legsúlyosabban érintett New Yorkban lassulni látszik, szakértők országos szinten a helyzet további rosszabbodására, újabb gócpontok kialakulására számítanak. Matthew Harrison, a Morgan Stanley biotechnológiai elemzője úgy véli, hogy a kevésbé szigorú és nem egységes korlátozások miatt a járvány tovább tart majd, mint máshol, és két csúcspontja lesz: az első körülbelül két hét múlva a partvidékeken, a második pedig az Egyesült Államok középső részén, országosan azonban talán csak május közepére várható. Ennek következtében a gazdaság újraindítása valószínűleg egyáltalán nem lesz olyan gyors, ahogyan azt Trump elképzelte, és ahogy az amerikaiak remélik.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.