BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokat árthatott a tétovázás a reálgazdaságnak

Minden elvesztegetett hét majdnem kilenc százalékkal csökkenti negyedéves bázison az éves GDP-növekedést.

Nagyobb és tartósabb gazdasági károkat okozott az amerikai kormányzat a tétovázással, mint ha követte volna az ázsiai példát, és gyors, szigorú karantént rendel el a koronavírus-járvány terjedésének lassítására – állítják a Bank of America elemzői.

Donald Trump elnök azért nem akarta teljesen leállítani az amerikai gazdaságot, mert tartott a lépés súlyos pénzügyi hatásaitól, és a karantén kihirdetését nagyrészt a szövetségi államok kormányzóira bízta.

Ezt nagy részük meg is tette, ám késve és vonakodva, és még mindig nincs következetes, agresszív országos politika – írta jelentésében a bank. „Ha teljes karantén szükséges a fertőzés terjedésének lassítására, akkor a részleges lezárások hetei nagyrészt elvesztegetett időnek tekinthetők” – tették hozzá. A bank – amely szerint minden elvesztegetett hét majdnem 9 százalékkal csökkenti negyedéves bázison az éves GDP-növekedést – már a múlt héten erősen visszavágta az Egyesült Államok kilátásait. A korábban jelzett 0,8 százalék helyett a GDP 6 százalékos zsugorodására számítanak az idén, és az 1930-as évekbelinél sokkal rosszabb globális recessziót jeleznek előre.

Fotó: Patrick T. Fallon/Bloomberg via Getty Images

Bár a járvány az egyik legsúlyosabban érintett New Yorkban lassulni látszik, szakértők országos szinten a helyzet további rosszabbodására, újabb gócpontok kialakulására számítanak. Matthew Harrison, a Morgan Stanley biotechnológiai elemzője úgy véli, hogy a kevésbé szigorú és nem egységes korlátozások miatt a járvány tovább tart majd, mint máshol, és két csúcspontja lesz: az első körülbelül két hét múlva a partvidékeken, a második pedig az Egyesült Államok középső részén, országosan azonban talán csak május közepére várható. Ennek következtében a gazdaság újraindítása valószínűleg egyáltalán nem lesz olyan gyors, ahogyan azt Trump elképzelte, és ahogy az amerikaiak remélik.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.