A héten tovább csökkent az építőipari megrendelések állománya: a Közbeszerzési Hatóság adatai szerint 2020. január 1. és április 22. között az építési-beruházási célú közbeszerzéseknél éves összevetésben az eljárások száma 1321-rol 895-re csökkent, értékük pedig 454 milliárd forintról, 415 milliárd forintra mérséklődött – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Az ÉVOSZ ezen a héten is áttekintette a koronavírus-járvány építőiparra gyakorolt hatásait, és az ágazat teljesítőképességének megtartása érdekében ezeket figyelembe véve fogalmazta meg javaslatait, amelyeket a kormányzatnak is eljuttatott.
Az építőipar teljesítőképessége továbbra is adott, az ágazat mintegy 335 000 embert foglalkoztat teljes munkaidőben.
Ugyanakkor megjegyezték, a külföldi munkaerő (jellemzően ukrán és szerb) nagy többsége hazautazott, visszatérésük pedig bizonytalan, mert esetükben a határ menti, 30 kilométer mélységű munkába átjárás lehetősége nem működik.
Problémát jelent továbbá, hogy a munkaellátottság csökkenésével arányosan romlik a vállalkozások likviditási helyzete, az állami és önkormányzati megrendelésekre végzett munkáknál pedig egyre gyakoribb a befogadott számlák határidőn túli kifizetése.
A helyzet kezelése érdekében a szakszövetség továbbra is az Államkincstár részéről történő gyorsított számlakifizetéseket szorgalmazza.
Hozzátették, hogy az idén az év elejétől az építőipari cégek 5-8 százalék közötti anyagár emelkedést tapasztaltak. Az import termékeknél az árnövekedés a forint gyengülése miatt ennél is lényegesen magasabb volt. Az árfolyam változásából adódó többletköltségek azonban nem férnek bele a szerződésben vállalt árakba.
Ezért az ÉVOSZ az állami, önkormányzati megrendeléseknél és a támogatott magán létesítményeknél továbbra is azt javasolja, hogy az import termékek költségét a beszerzésük időpontjában fennálló árfolyamon számolhassák el.
A kormány gazdaságvédelmi intézkedéseiről megjegyezték, a vállalkozások alapvetően a munkaellátottságukért küzdenek, egyelőre nem a bérkiegészítő és egyéb állami támogatásokban gondolkodnak.
Azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a napokban ismertette a szakszövetséggel legújabb gazdaságvédelmi terveit, amelyekben az építőipar közvetlen támogatására 65 milliárd forintot szánnak, az összeg felhasználásáról azonban nincsenek további információik.
Az ÉVOSZ pozitívumnak tekinti, hogy a rozsdaövezetekben megvalósuló lakásépítéseknél fennmarad az új építésű lakásoknál a kedvezményes, 5 százalékos áfa alkalmazása. Mint írták: „a rozsdaövezeti áfa-kedvezmény a lakásépítés fontos lélegeztetőgépe”. Ugyanakkor hozzátették, meg kellene vizsgálni az 5 százalékos áfa körének további szélesítését.
Barnamezős terület jellemzően a használaton kívüli, egykori kereskedelmi, ipari létesítmények, ahol gyakran környezetszennyezés is történt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.