A rendelésállomány folyamatos csökkenése miatt az építőiparban is meg kell tenni az ágazat támogatására irányuló lépéseket. Erre, pontosabban a veszélyhelyzet következményeinek mérséklésére 65 milliárd forintos keretet szabott meg a kormányzat
Az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke, Koji László szerint
nagy kihívás most, hogy a kereslet és a kínálat élénkítése, illetve pozíciójának javítása egyszerre történjen meg, mert a támogatás így lehet sikeres. Az ágazati cégek felkészültségének javítását ezért a munkalehetőségek bővítésével párhuzamosan javasolja biztosítani a szakszövetség.
Az építőipar a megrendelővel kezdődik, ennek jegyében a legfontosabb a rendelésállomány év közepi bezuhanását megelőzni, elsődlegesen az állami beruházások előkészítésével. Mielőbb kijelölt létesítményekre, gyorsított projekt-előkészítésekre, konkrét szerződésekre van szükség. Koji László rámutatott: a gyorsított beruházások körébe a mélyépítést és épületépítést egyaránt fontos bevonni, mert minden alágazatnak segítségre van szüksége.
Jelenleg folyamatosan dolgozik az építőipar, amely
a tavalyi teljesítménye alapján idén 4,5-5 ezermilliárd forint építés-szerelési tevékenység elvégzésére képes, miközben a hatékonyság növelését célzó erőfeszítések nyomán elvárás, hogy kevesebb feladatot is hatékonyabban végezzenek el.
A vállalkozások hatékonyságának növelését célzó, 2017-ben indult hároméves támogatási program utolsó szakasza 2020-ban még nem lett meghirdetve, noha ágazati, iparfejlesztési támogatásra továbbra is szükség van, hogy szintet léphessenek a cégek. A technológiai korszerűsítést, gépesítést, gépbeszerzést, telephelyfejlesztést, vállalkozásirányítási és informatikai ismeretek fejlesztését szolgáló vissza nem térítendő támogatások pályázati programjában a korábbi két év szempontrendszerén túl nagyobb hangsúlyt kell kapnia a digitalizációnak és a termékláncszemléletnek a szakszövetség szerint.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.