A világ és Európa legnagyobb gazdaságának statisztikái a valaha mért legnagyobb visszaesést mutatták ki a második negyedévre.
Az Egyesült Államokban évesített alapon 32,9 százalékkal zuhant a bruttó hazai termék , ez az eddigi legrosszabb érték több mint háromszorosa, amióta 1947-ben mérni kezdték az adatot. A német GDP „csak” 10,1 százalékkal zsugorodott negyedéves alapon – és 11,7 százalékkal egy év alatt –, de fél évszázada ennél sem volt gyengébb adat, és rosszabb volt az elemzők 9 százalékos előrejelzésénél is.
A visszaesést a járványkorlátozások okozták. Ezeket május óta elkezdték feloldani, tehát a harmadik negyedéves adatok már visszapattanást mutathatnak. Nagy kérdés, mekkorát, hisz Amerikában még dühöng a járvány, az európai statisztikákban is vannak intő jelek, a munkaerőpiac pedig az óceán mindkét partján törékeny. Nem lesz olyan sima a kilábalás, mint ahogy a piacok beárazták – mondta a Világgazdaságnak James Knightley, az ING nemzetközi fő közgazdásza.
A papírforma szerint reagált az euró árfolyama a dollárral szemben. A vártnál valamivel rosszabb német adat hatására visszatáncolt az 1,18-on túli kétéves csúcsokról, de az amerikai adat ismeretében ismét gyengült a zöldhasú.
Bár a feketelevesen túl vagyunk, a dollár szénája továbbra sem áll jól, többek közt azért, mert az Európai Unió már elfogadta a maga kilábalási csomagját, miközben Amerikában még heves vita dúl az újabb válságintézkedésekről, és a járvány makacs.
Tőlünk is és a költségvetési politikától is több támogatásra lesz szükség
– mondta Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke, miután a jegybank szerdai ülése után ígéretet tett arra, hogy minden eszközét bevetve segíti a kilábalást, addig tartva lazán a monetáris politikát, ameddig csak kell. Az Egyesült Államokban politikai bizonytalanság is van:
Donald Trump, az ország első embere felvetette, hogy a járvány miatt elhalaszthatnák a november 3-i elnökválasztást, mert a levélszavazással vissza lehet élni.
A német munkanélküliségi ráta 4,2 százalékra emelkedett júniusban, ami mindössze kétéves mélypont, de a kormányzati bérkiegészítő program tartja alacsonyan, amelyről az Ifo kutatóintézet friss adatai szerint csak nagyon lassan mondanak le a cégek.
Az Európai Bizottság gazdaságihangulat-indikátora szépen megugrott júliusban: 83,3 pontra a júniusi 75,8-ről. Az optimizmus azonban csak ott indokolt, ahol nem romlanak újra a járványkimutatások – mondták elemzők. Közép-Európában, ha elkerüli a járvány második hulláma, robusztus növekedés következhet – írta Jason Tuvey, a Capital Economics feltörekvő piaci szenior közgazdásza.
Most már tudjuk, milyen nagy a valaha volt legnagyobb zuhanás az USA gazdasági aktivitásában, de a piacok már beáraztak egy nagyon erőteljes kilábalást – mondta a Világgazdaságnak James Knightley, az ING nemzetközi fő közgazdásza. A Covid–19 azonban még messze nincs legyőzve, és miközben a vakcinát illetően nagy az optimizmus, az időzítés és a hatékonyság még ismeretlen tényező. Mindeközben az esetszám ismételt megugrása újranyitási terveik felülvizsgálatára kényszeríti a tagállami kormányzókat, ami vállalkozások bezárását és munkahelyek elvesztését jelenti. Ugyanakkor a 31,8 millió igénylőnek juttatott 600 dollár heti munkanélküli-segély gyakorlatilag kifutott, és sokkal kisebb összeg lesz majd helyette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.