BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordmértékben esett az amerikai GDP

Németországban és az Egyesült Államokban sem mutattak még ki akkora gazdasági visszaesést, mint most a friss statisztikák. Már látszik, mekkora a kár, és az a legfontosabb kérdés: mennyi idő alatt hozható helyre.

A világ és Európa legnagyobb gazdaságának statisztikái a valaha mért legnagyobb visszaesést mutatták ki a második negyedévre.

Az Egyesült Államokban évesített alapon 32,9 százalékkal zuhant a bruttó hazai termék , ez az eddigi legrosszabb érték több mint háromszorosa, amióta 1947-ben mérni kezdték az adatot. A német GDP „csak” 10,1 százalékkal zsugorodott negyedéves alapon – és 11,7 százalékkal egy év alatt –, de fél évszázada ennél sem volt gyengébb adat, és rosszabb volt az elemzők 9 százalékos előrejelzésénél is.

A visszaesést a járványkorlátozások okozták. Ezeket május óta elkezdték feloldani, tehát a harmadik negyedéves adatok már visszapattanást mutathatnak. Nagy kérdés, mekkorát, hisz Amerikában még dühöng a járvány, az európai statisztikákban is vannak intő jelek, a munkaerőpiac pedig az óceán mindkét partján törékeny. Nem lesz ­ olyan sima a kilábalás, mint ahogy a piacok beárazták – mondta a Világ­gazdaságnak James Knightley, az ING nemzetközi fő közgazdásza.

A papírforma szerint reagált az euró árfolyama a dollárral szemben. A vártnál valamivel rosszabb német adat hatására visszatáncolt az 1,18-on túli kétéves csúcsokról, de az amerikai adat ismeretében ismét gyengült a zöldhasú.

Bár a feketelevesen túl vagyunk, a dollár szénája továbbra sem áll jól, többek közt azért, mert az Európai Unió már elfogadta a maga kilábalási csomagját, miközben Amerikában még heves vita dúl az újabb válságintézkedésekről, és a járvány makacs.

Tőlünk is és a költségvetési politikától is több támogatásra lesz szükség

– mondta Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke, miután a jegybank szerdai ülése után ígéretet tett arra, hogy minden eszközét bevetve segíti a kilábalást, addig tartva lazán a monetáris politikát, ameddig csak kell. Az Egyesült Államokban politikai bizonytalanság is van:

Donald Trump, az ország első embere felvetette, hogy a járvány miatt elhalaszthatnák a november 3-i elnökválasztást, mert a levélszavazással vissza lehet élni.

Fotó: Michael Mathes / AFP

A német munkanélküliségi ráta 4,2 százalékra emelkedett júniusban, ami mindössze kétéves mélypont, de a kormányzati bérkiegészítő program tartja alacsonyan, amelyről az Ifo kutatóintézet friss adatai szerint csak nagyon lassan mondanak le a cégek.

Az Európai Bizottság gazdaságihangulat-indi­kátora szépen megugrott júliusban: 83,3 pontra a júniusi 75,8-ről. Az optimizmus azonban csak ott indokolt, ahol nem romlanak újra a járványkimutatások – mondták elemzők. Közép-Európában, ha elkerüli a járvány második hulláma, robusztus növekedés következhet – írta Jason Tuvey, a Capital Economics feltörekvő piaci szenior közgazdásza.

Felül kell vizsgálni az újranyitást

Most már tudjuk, milyen nagy a valaha volt legnagyobb zuhanás az USA gazdasági aktivitásában, de a piacok már beáraztak egy nagyon erőteljes kilábalást – mondta a Világ­­gazdaságnak James Knightley, az ING nemzetközi fő közgazdásza. A Covid–19 azonban még messze nincs legyőzve, és miközben a vakcinát illetően nagy az optimizmus, az időzítés és a hatékonyság még ismeretlen tényező. Mindeközben az esetszám ismételt megugrása újranyitási terveik felülvizsgálatára kényszeríti a tagállami kormányzókat, ami vállalkozások bezárását és munkahelyek elvesztését jelenti. Ugyanakkor a 31,8 millió igénylőnek juttatott 600 dollár heti munkanélküli-segély gyakorlatilag kifutott, és sokkal kisebb összeg lesz majd helyette.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.