A kínai nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 51,0 pontra csökkent augusztusban. Elemzők 51,2 pontra számítottak a júliusi 51,1 pont után. A feldolgozóipari BMI augusztusban immár hatodik egymást követő hónapja állt a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb fölött.
A kisvállalatok tevékenységét tükröző részindex júliusról 0,9 ponttal 47,7 pontra gyengült augusztusban. Csao Csing-ho, a statisztikai hivatal vezető szakértője az adatokhoz mellékelt közleményben kiemelte: a felmérésben részt vevő kisvállalatok több mint fele gyenge keresletre panaszkodott, sokan pedig pénzügyi nehézségekről számoltak be. Az elmúlt hónapokban esőzések és árvizek sújtotta dél-kínai tartományokban működő vállalatok pedig a nyersanyagok beszerzésének akadályoztatását, a megcsappant keresletet és a termelés visszaesését sorolták augusztus főbb kihívásai között.
A termelésre vonatkozó részmutató augusztusban 53,5 pontra ereszkedett a júliusban mért 54,0 pontról. Az új megrendelések állománya az előző hónapról 0,3 ponttal erősödve 52,0 pontra nőtt, ezzel immár negyedik hónapja maradt növekedési pályán. Csao rámutat: a termelés, valamint az új megrendelések állományának részindexe közötti különbség március óta a legkisebbre szűkült augusztusban.
Javulás volt megfigyelhető a kivitel terén:
az új exportmegrendelések állományát tükröző részindex a múlt hónaphoz képest 0,7 ponttal emelkedve 49,1 pontra bővült augusztusban, egyre közelebb kerülve az 50 pontos küszöbhöz. A javulást Csao a külkereskedelem stabilizálását célzó intézkedéseknek tulajdonította.
A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektorban jelentős javulást mértek augusztusban. A gazdaság több mint felét biztosító szektor beszerzésimenedzser-indexe a hatodik hónapja emelkedve 55,2 pontra emelkedett a júliusban mért 54,2 pontról. Az adat 2017. szeptembere óta a legerősebbnek számít, akkor 55,4 pontot mértek.
A szolgáltató szektor teljesítménye a múlt hónaphoz képest 1,2 ponttal 54,3 pontra nőtt. Csao hangsúlyozta: a belföldi kereslet gyorsuló ütemben javul, elősegítve a vendéglátás, a kultúra, illetve a sport és szabadidős tevékenységeket biztosító ágazatok helyreállását. Az építőipari szektor teljesítményét tükröző alindex ezzel szemben júliusról 0,3 ponttal csökkent, 60,2 pontra ereszkedve az év nyolcadik hónapjában.
A kereslet javulására utal mindazonáltal, hogy az új megrendelések állományát tükröző alindex nőtt júliushoz képest: az építőiparban 56,4 százalékra, a szolgáltató szektorban pedig 51,5 százaléka erősödött.
Az üzleti várakozások részindexe 0,1 ponttal 62,1 pontra ereszkedett a múlt hónapról, ám továbbra is a piac alakulásával kapcsolatos optimizmusról árulkodik. A feldolgozó- és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index 54,5 pontra bővült a júliusi 54,1 pontról.
Kína gazdasága a járvány bénító hatásai nyomán 6,8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben – először zsugorodva az óta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzétenni a bruttó hazai termékre (GDP) vonatkozó hivatalos adatokat. A második negyedévben azonban a kínai GDP már 3,2 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Egyes szakértők úgy vélik, hogy amennyiben az országban nem alakul ki ismét súlyos járványhelyzet, a kínai gazdaság az év második felében javuló irányban haladhat tovább. Mások azonban a növekedés lassulására számítanak, az egészségügyi cikkek exportjának csökkenését, a felgyülemlett kereslet lecsendesülését, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek fokozódását előre jelezve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.