Nem változtatott a kamatkondíciókon a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az alapkamat továbbra is 0,6 százalék, azonban a monetáris tanács ülése után kiadott közlemény több ponton változott az egy hónappal ezelőttihez képest.
A legfontosabb megállapítás, hogy
a kereslet-kínálati súrlódások áremelő és a gyenge kereslet dezinflációs hatása befolyásolja elsősorban a fogyasztói árindex alakulását.
A feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülésének felerősödése jelenti a legnagyobb kockázatot az árstabilitásra, az MNB egyértelműen el akarja kerülni az inflációs kockázatok emelkedését – indokolta a közlemény az egyhetes betéti kamat szeptember végi 0,6 százalékról 0,75 százalékra emelését.
Az MNB a koronavírus-járvány időszakában is elkötelezett az árstabilitás fenntartása mellett, amennyiben az inflációs kilátások indokolttá teszik, a jegybank készen áll a megfelelő eszközök alkalmazására.
A közlemény leszögezte: a laza monetáris kondíciók
A globális makrogazdasági és pénzpiaci folyamatokat változatlanul a koronavírus hatásai alakítják elsősorban – tért ki a gazdasági folyamatokra az MNB. Októberben ismét rekordszintre nőtt a világon a napi megbetegedések száma.
A járvány időbeli lefutása és a világgazdaság helyreállásának ideje körüli bizonytalanság továbbra is kiemelkedően magas. A jegybanki indoklás kitért az állampapír-vásárlási programban megvehető sorozatonkénti mennyiség 33-ról 50 százalékra emelésére is – illetve az állami készfizető kezesség mellett kibocsátott kötvények megvásárlására – a program továbbra is a hosszabb futamidőre koncentrál, a heti megvásárolt mennyiséget rugalmasan alakítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.