BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

2022-ben térhet magához a japán gazdaság

Javultak Japán növekedési kilátásai, de az évtizede várt infláció még mindig késik. A jegybank vizsgálatot indít.

Javított a növekedési kilátásokon a japán kormány, de továbbra sem látszik, hogy a jegybank miként csiholhatna inflációt, így maradt a megoldatlan gazdasági patthelyzet – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője.

Kiemelve, hogy

a 2021-es pénzügyi évre a korábban várt, 3,4 százalékos növekedést most 4 százalékra emelték, melyet az újabb költségvetési ösztönző csomag jótékony hatásával indokoltak a döntéshozók.

A pénzügyminisztérium arra számít, hogy a japán gazdaság 2022. első negyedévében fog visszatérni a 2019. év végi szintre.

Az infláció továbbra is visszafogott maradhat a gyenge belső kereslet, és a bevezetett, jelentős turisztikai kedvezmények miatt – folytatta az elemző. Idén 0,6 százalékos csökkenésre, majd jövőre 0,4 százalékos emelkedésre számítanak Japánban, ahol ma jelentek meg a novemberi inflációs adatok. Idén novemberben 10 éve nem látott mélységben volt, mind a fogyasztói árindex, mind a maginflációs mutató, mely 0,9 százalékkal zuhant éves bázison.

Fotó: The Yomiuri Shimbun

Japánban az eltűnő infláció évtizedes probléma.

Elöregedő, túlzottan takarékos társadalomról van szó, ahol az államadósságot is jórészt belülről finanszírozzák, ráadásul nagyon alacsony a belső fogyasztás. Ez a vírusválság idején is reflektorfénybe került. Mert a japán gazdaság a nélkül állt le, hogy szigorú karantén intézkedésekkel „satu fékezték” volna.

A külgazdasági kapcsolatok leépülésére még rátett egy lapáttal a lakosság, túltolva az óvatos takarékosságot, s a fogyasztás visszafogását. így sikerült idén 60 éve nem látott negyedéves visszaeséseket produkálni.

Ma hajnalban tartott kamatdöntő ülést a Bank of Japan, a várakozásoknak megfelelően nem változott kamatszint.

Az újonnan elhelyezett betétekre vonatkozó ráta mínusz 0,1 százalékon maradt. Tettek azonban egy fontos bejelentést a döntéshozók – hívta fel a figyelmet Varga Zoltán.

Átfogó vizsgálatba kezdenek, melynek segítségével a monetáris keretrendszer hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tételét szeretnék elérni. Az eredményeket jövő év márciusában teszik majd közzé. Egyúttal 6 hónappal meghosszabbították a vállalati finanszírozási programot, mivel a gazdasági kilátások továbbra is bizonytalanok a járvány miatt. A 10 éves állampapírpiaci hozamszintet továbbra is 0 százalék közelében tartják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.