BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az idén már növekedhet a gazdaság

A kereskedelem, az informatika és a pénzügy jó évet zárhatott, de a külkereskedelem is jól alakulhatott 2020-ban. A lezárások ­miatt szenvedő szórakoztatóipari ágazatok viszont még 2021-ben is alulteljesítők maradhatnak.

Tavaly 6,1 százalékkal csökkenhetett a bruttó hazai termék (GDP), amit az idén 4,2 százalékos felpattanás követhet – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.

Összehasonlításképp:

Varga Mihály pénzügyminiszter december közepén arról beszélt, hogy 2020-ra 6,4 százalékos visszaesésre számít, 2021-ben pedig 3,5 százalékos növekedés jöhet.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a tavalyi évre 6–6,5 százalék közötti, mérséklődő GDP-t prognosztizált, az idei bővülést viszont igen széles, 3,5–6 százalékos növekedési sávba várja a rendkívüli bizonytalanság miatt. Regős Gábor megjegyezte: egyelőre nem tudni, hogy a koronavírus-járvány milyen tartós károkat okoz a gazdaságban, például a csődbe ment cégek száma sem ismert.

Fotó: MTI/Oláh Tibor

Tavaly a kereskedelem, az információ-kommunikáció és a pénzügyi-biztosítási ágazatok kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, az első háromnegyed évben 1,4, 4,5, illetve 3,6 százalékkal bővültek az előző évhez képest – magyarázta Regős Gábor.

A kereskedelem hozzáadott értékének növekedése jelzi, hogy a gazdaság problémái nem a vásárlóerő hiányából fakadnak. A Századvég szakembere hozzáfűzte:

a turizmus, az építőipar, a szálláshely-szolgáltatás és a szórakoztatóipar viszont egyértelműen alulteljesítő volt 2020-ban.

Az építőiparban a kereslet csökkent, míg a másik három ágazatot közvetlenül érintették a járványügyi korlátozások.

graf vg gdp

A Kopint-Tárki decemberi elemzése az iparban 6-7 százalékos visszaesést várt, az építőipar teljesítménye 10 százalékkal maradhatott el az egy évvel korábbitól, míg a szolgáltatások körében ágazatfüggő lehetett a teljesítmény. Az állami szolgáltatások az év első kilenc hónapjában meglepően rosszul teljesítettek, az informatikai ágazat helyzete azonban kedvező. Az elemzés nem számít a szolgáltatások gyors felpattanására 2021-ben.

A kedvezőtlen körülmények ellenére a magyar gazdaságnak az eurózó­nához való felzárkózása folytatódik – mutatott rá a Magyar Nemzeti Bank a karácsony előtt kiadott Inflációs jelentésében.

A GDP-többlet fennmaradhatott, 2020-ban 1,5 százalék körül alakulhatott.

A jelentés kitért arra is, hogy a beruházási ráta 26 százalék alá mérséklődhetett az év végére, azonban idén már nőhet, és néhány éven belül 27 százalék felett stabilizálódhat.

A Danube Capital tavaly év végi elemzése 2021-től növekvő foglalkoztatottsággal számol. A fogyasztás 2020-ban 0,8 százalékkal haladhatta meg az egy évvel korábbit, az idén pedig 4 százalék körül bővülhet. A beruházások 16,7 százalékkal eshettek vissza, amit az új évben 11,2 százalékos növekedés követhet. A külkereskedelem 2020-hoz hasonlóan 2021-ben is jól teljesíthet. A Danube Capital dokumentumában aláhúzták: a gazdaság helyreállását a fiskális stimulus támogatja.

Regős Gábor szerint az idén nagy valószínűséggel növekednek majd a tavaly kifejezetten rosszul teljesítő ágazatok, mint a szórakoztatóipar, a turizmus és a szállítmányozás. A kockázat nagy, hiszen nem tudni, hogy a járványügyi korlátozások meddig gátolják ezeket a szektorokat. A Századvég elemzője rámutatott: az alacsony bázis ellenére nem zárható ki, hogy a szórakoztatóipari-turisztikai ágazatok 2021-ben is az alulteljesítők közé tartoznak majd, különösen a korlátozások elhúzódása esetén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.