BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kamatvágást várnak az idén a szakértők

Az idei infláció a tavalyihoz hasonló szinten, a 3 százalékos jegybanki cél felett, de az 1 százalékpontos toleranciasávon belül alakulhat. A kamatszintek változtatása helyett a Magyar Nemzeti Bank mérlegét növelő programokon lehet a fókusz.

Az egyhetes betéti kamat visszatérhet az alapkamat 0,6 százalékos szintjéhez 2021-ben

– mondta a Világgazdaság kérdésére Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője. Az egyhetes betéti kamat tavaly szeptemberben vette át az irányadó ráta szerepét, amikor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatótanácsa a 15 bázispontos emeléséről döntött, ezzel elvált annak 0,6 százalékos szintjétől. A lépésre a forint árfolyamának védelmében volt szükség, amely az akkor magas fogyasztói árindex szempontjából lényeges inflációs kockázatot jelentett.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

A drágulás ugyan a múlt év végére a 3 százalékos jegybanki cél alá bukott, azonban a szakértők szerint a forintárfolyam jelentős változékonysága és aránylag magas szintje miatt az MNB nem zárta be a két ráta közötti eltérést. Az egyhetes betéti eszközt a jegybank 2020 tavaszán a koronavírus okozta válság kezelésére vezette be. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője szerint

ha a feltörekvő piacokon tapasztalható pozitív befektetői hangulat tartós lesz, akkor az MNB csökkentheti az egyhetes betéti kamat szintjét.

Fotó: MNB, VG-grafika

Az idén 3,2 százalék lehet az éves infláció – húzta alá az Equilor szakértője. A világgazdaság kilábalása viszonylag gyors lesz, és felfelé nyomhatja a drágulás ütemét. Döntő tényező lehet az olajárak emelkedése, de a belső fogyasztás és az áremelések elhalasztásának pótlása egyaránt inflációs hatású. Az eurózónából beszűrődő dezinfláció ellensúlyozhatja a belső folyamatokat. Varga Zoltán figyelmeztet: a bizonytalanságok és a bázishatás miatt jelentős kilengések várhatók a havi adatokban. Jobbágy Sándor valamivel magasabb, 3,3–3,5 százalék közötti fogyasztói árindexet vár 2021-ben. Az inflációt az olajárak mellett az adóhatások mozgathatják, a belső kereslet felfutása viszont csupán az év második felében gyorsíthatja a pénzromlást. A Concorde elemzője az idén már nem számít a tavalyihoz hasonló, erőteljes forintgyengülésre, így az importárak már nem képeznek inflációs kockázatot.

Ha a költségvetés finanszírozása szükségessé teszi, az MNB felpörgetheti állampapír-vásárlási programját

– magyarázta Varga Zoltán. A kötvényvásárlásokkal a jegybank lenyomhatja a hosszú futamidejű állampapírok hozamát, ezzel olcsóbbá és stabillá tenné a költségvetés finanszírozását, csökkentené a hozamgörbe meredekségét. Jelenleg hetente 50 milliárd forint értékben vesznek állampapírokat, de Virág Barnabás, az MNB alelnöke arra utalt a legutóbbi, kamatdöntés utáni sajtótájékoztatóján, hogy az idén nagyobb hangsúlyt fektethetnek a programra. Jobbágy Sándor rámutatott: van mozgástere az állampapír-vásárlások bővítésének, a jegybanki mérleg növelése pedig kimondott célja az MNB-nek.

A szakember szerint az MNB-mérleg növelése célzott programokkal, a hitelezés támogatásán keresztül valósulhat meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.