Nem várható a kamatkondíciók változtatása a monetáris tanács jövő keddi ülésén – mondta a Világgazdaság kérdésére Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője sem vár lépést, úgy véli, a januári kamatdöntő ülésen elhangzottakat hangsúlyozhatja ismét a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Legkorábban a március 23-i ülésen módosíthat a monetáris politikáján az MNB, ekkor jelenik meg ugyanis a saját, frissített makrogazdasági előrejelzése
– tette hozzá a szakértő. A jegybank tegnapi egyhetes betéti tenderén egyébként nem változtatott a rátán, 0,75 százalék maradt az eszköz kamata.
Ha a feltörekvő piacokkal – köztük Magyarországgal – szembeni bizalom tovább emelkedik, elképzelhető, hogy az egyhetes betéti eszköz kamatát 15 bázisponttal csökkenti a jegybank
– hívta fel a figyelmet az Equilor elemzője. Az egyhetes betéti kamat ezzel a jegybanki alapkamat 0,6 százalékos szintjére csökkenne.
Varga Zoltán ezenfelül nem várja a monetáris politika komolyabb átalakulását 2021-ben. Halász Ágnes rámutatott: az elmúlt hetekben nőtt a monetáris politika alakulásának bizonytalansága.
A globális infláció emelkedése, a nyersanyagok drágulása és a gazdaság nyitása után várható keresetbővülés miatt a hazai pénzromlás is gyorsabb lehet a korábban vártnál.
További nyomást helyezhet a fogyasztói árindexre, hogy a minap publikált GDP-adat jóval kedvezőbb volt a prognózisoknál, így az infláció jelentősen megugorhat. Az UniCredit Bank szakértője szerint a növekvő inflációs hatás ellenére az MNB a következő kritikus hónapokban stabilan tarthatja a kamatkondíciókat.
Az elkövetkező időszakban emelkedő inflációval szembesülhetünk, akár a 2–4 százalékos jegybanki célsávból is kiléphet a fogyasztói árindex, ám a nyári hónapokban 3 százalék körüli szintre mérséklődhet a drágulás üteme
– hangsúlyozták korábban lapunknak az elemzők. A hullámzást a tavaly tavaszi lezárások alatt bezuhanó infláció miatt kialakult bázishatás okozza. Halász Ágnes 2021-re 3,1 százalékos átlagos fogyasztói árindexet vár, az adószűrt maginfláció ezzel párhuzamosan 2,6 százalék lehet. Varga Zoltán 3,3 százalékos drágulási ütemmel kalkulál, ami továbbra is magas, 4,1 százalékos maginflációval jár együtt. Az MNB a decemberi Inflációs jelentésében 3,5-3,6 százalékos pénzromlást, 3,8-4 százalékos maginflációt és 2,8-3 százalékos adószűrt maginflációt prognosztizált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.