BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aggodalomra adhat okot az európai újraélénkülés késése

Emelkednek az inflációs várakozások az eurózónában, az Európai Bizottság által mért gazdasági hangulatindex javulást mutat, az euró gyengülése azonban arra utal: nem hagynak alább az amiatti aggodalmak, hogy az európai gazdaság újraélénkülése csak jókora késéssel követheti az amerikait.

Az Európai Bizottság felmérése szerint javult a gazdasági hangulat márciusban az euróövezetben és az unió egészében, és több kedden közzétett adat is az eurózóna vérszegény fogyasztói inflációjának az élénkülésére utalt. Ezek jó hírek, miután a napokban Philip Lane, az Európai Központi Bank (EKB) főközgazdásza aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy

a járvány terjedése és a lassú vakcinázás okozta gyenge kereslet hosszabb távra is ördögi kört indíthat el, sőt, a Federal Reserve két vezetője is hasonlóan nyilatkozott, és óvta Európát attól, hogy az alacsony inflációval és vontatott növekedéssel sújtott japán pályára csússzon.

A deviza- és kötvénypiaci mozgások arra utalnak, hogy a befektetők továbbra sem optimisták az óceán innenső oldalán.

A fogyasztók és a vállalkozások közt végzett hangulatfelmérés eredménye szinte minden részletében jobb volt a vártnál, de elemzők felhívták a figyelmet: a válaszok még azelőtt érkeztek be a bizottsághoz, hogy több tagállam is szigorúbb zárlatintézkedéseket jelentett be a járvány miatt.

Az EU hangulatindexe a februári 93,1-ről 100 pontra, az eurózónáé 93,4-ről 101 pontra, a járvány előtti szintre ugrott, és elérte, sőt kicsit meghaladta a 15 éves átlagot.

A foglalkoztatási részindexek szintén megugrottak, és valamennyi szektor mutatói szépen emelkedtek, beleértve a járvány által különösen sújtott szolgáltatásokat is, az országok közötti összehasonlításban a német javulás volt kiemelkedő.

Fotó: Georg Wenzel / dpa/AFP

A felmérés figyelemre méltó eredménye, hogy az eurózóna fogyasztói inflációra vonatkozó várakozásainak indexe 15,7 pontról 18,6-re, június óta a legmagasabbra emelkedett. Ez azonban még mindig a hosszú távú átlag alatt marad, pedig az utóbbi hét évben az euróövezet inflációja a laza monetáris politika ellenére többnyire jóval elmaradt az EKB kicsivel 2 százalék alatti céljától. Februárban is csak 0,9 százalék volt éves szinten az infláció, az alacsony árnyomás pedig a gazdasági aktivitás szempontjából nem jó jel. Kedden több más adat is arra utalt, hogy az EKB várakozásainak megfelelően az infláció az idén, legalábbis ideiglenesen, feljebb kúszhat a cél irányába.

Az EU módszertana szerint számolt spanyol éves infláció a februári 0,9 százalékról 1,2-re emelkedett, pedig a Reuters elemzői felmérése változatlan indexet jósolt. A német infláció hajszálnyival az EKB-cél felett maradt, 2 százalékon. A piacokat azonban nem győzték meg a számok. A német állampapírok hozama ugyan már az adatok megjelenése előtt öt bázisponttal, mínusz 0,27 százalékra, kéthetes csúcsra ugrott, de ezt a sokkal magasabb amerikai hozamok folytatódó emelkedése okozta, amit az hajt, hogy

az Egyesült Államokban, ahol az európainál gyorsabban folyik a koronavírus elleni oltás, a gazdaság korábbi és erőteljesebb fellendülésére és az infláció meglódulására számítanak a befektetők.

A járvány okozta deflációs nyomás az eurózónában is mérséklődik, és elképzelhető, hogy az árindex az idén ideiglenesen eléri a 2 százalékot – írta Peter Vanden Houte, az ING elemzője.

Erősen kérdéses azonban, hogy az árnyomás fennmarad-e, hiszen az ellátási láncokban mérséklődhetnek a járvány okozta problémák, és az energiaárak emelkedése sem feltétlenül tartós

– tette hozzá.

Az öt év múlva kezdődő ötéves periódus átlagos inflációjára vonatkozó várakozást mérő forward ügylet 1,55 százalékra emelkedett a piacon, a 2019 eleje óta látott legmagasabb szintre, de még ez is elmarad az EKB céljától. Az euró újabb öt hónapos mélypontra, 1,7 közelébe gyengült a dollár ellenében. A némileg emelkedő infláció aligha okoz olyan változást az EKB ultralaza politikájában, amely erősíthetné az eurót, a dollárt viszont támogatja, hogy a pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok várhatóan javulást mutatnak – írták jegyzetükben a Commerzbank elemzői.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.