Peking 6 százalék feletti gazdasági növekedést tűzött ki célul 2021-re – közölte Li Ko-csiang kínai miniszterelnök az Országos Népi Gyűlés éves ülésszakán. Kína célja minőségi fejlődést elérni, ami hatékonyabb, méltányosabb, fenntartható és stabil lehet a következő öt évben. A miniszterelnök a tudományos és technológiai fejlődés célját is részletezte, hangsúlyozva, hogy Kína önellátóvá kíván válni ezeken a területeken.
A gyors növekedés lehetővé teszi, hogy az energiát a reform, az innováció és a minőségi fejlődés előmozdításának szenteljük
– jelentett ki a pénteken megnyitott, és csaknem háromzer képviselő részvételével március 10-ig tartó ülésszakon, ahol a következő, 2021 és 2025 közötti ötéves tervet hagyják jóvá.
Peking tavaly a koronavírus-járvány miatt nem tűzött ki éves GDP-célt. A GDP növekedni tudott 2020-ban. A világ legjelentősebb gazdaságait tömörítő G20-as országok közül ezt csak Törökország tudta utánacsinálni.
Kína 2,3 százalékos tavalyi bővülése azonban négy évtizede a legalacsonyabb. Részben e miatt az alacsony bázis miatt várnak az elemzők 8 százalékot is meghaladó növekedést erre az évre.
A miniszterelnök elmondta, hogy
Peking idén 11 millió városi munkahelyet kíván teremteni. A városok munkanélküliségi rátáját 5,5 százalék alatt tartanák (tavaly a 6 százalék körüli rátát célozták meg). Emellett 3 százalék körüli inflációs célt tűznek ki, szemben a tavalyi 3,5 százalékossal.
Az ambiciózus célok realitását mutatja, hogy a legfrissebb adatok szerint a várakozásokat meghaladva bővült a kínai export és import az év első két hónapjában. Az export dollárban számolt értéke 60,6 százalékkal nőtt január–februárban éves összehasonlításban. Elemzők jóval alacsonyabb, 38,9 százalékos bővülést vártak a decemberi 18,1 százalékos növekedés után. A kiugróan magas adat részben annak köszönhető, hogy a járvány miatt tavaly január–februárban a kínai kivitel 17,2 százalékkal visszaesett. Az import szintén a vártnál nagyobb mértékben, 22,2 százalékkal nőtt éves bázison az idei első két hónapban. Elemzők 15 százalékos bővülésre számítottak a decemberi 6,5 százalékos növekedés után. Itt is szerepet játszott a tavalyi alacsony viszonyítási alap: 2020. január–februárban ugyanis a behozatal 4 százalékkal zsugorodott. A kínai külkereskedelmi mérleg 103,25 milliárd dolláros többlettel zárt az év első két hónapjában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.