BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkezdett talpra állni az euróövezet

Márciusban növekedésre váltott az euróövezeti gazdasaság a feldolgozóipari teljesítmény lendületes erősödésének köszönhetően.

Márciusban növekedésre váltott az euróövezeti gazdasaság a feldolgozóipari teljesítmény lendületes erősödésének köszönhetően a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzési menedzserek körében végzett felmérésének szerdán publikált végleges eredménye alapján.

Márciusban az előzetesnél lényegesen erőteljesebb növekedést tükröző 53,2 pontot ért el a feldolgozó- és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges értéke az euróövezetben.

Az előzetes érték 52,5 pont volt. Februárban még az 50 pontos választóhatár alatt, 48,8-en állt az index értéke.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését tükrözi, az 50 pont alatti érték pedig teljesítményvesztést jelez.

A kompozit BMI összetevői közül a feldolgozóipari mutató lendületes teljesítménynövekedést jelzett márciusra, a szolgáltatóipari viszont még az 50 pontos határ alatt maradt, de jelentős javulást ért el a februárihoz képest.

A márciusi szolgáltatóipari BMI végleges értéke 49,6 pontra emelkedett a februári 45,7-ről. Az előzetes érték 48,8 pont volt márciusra.

A feldolgozóipari BMI értékét már a múlt héten publikálta a Markit. A márciusi végleges érték 62,5 pontra, a felmérések 24 éves történetében elért legmagasabb szintre emelkedett a februári 57,9-ről. A feldolgozóipari teljesítmény lendületes bővüléséhez a német és a holland BMI rekordértéke járult hozzá a legnagyobb mértékben, de az olasz is 252 havi, a francia pedig 246 havi csúcsot ért el.

Fotó: Shutterstock

A kompozit BMI esetében is Németország bizonyult a teljesítménynövekedés legerősebb motorjának, a német kompozit BMI 57,3 ponton 37 havi csúcsot ért el. Az írországi 54,5, az olasz 51,9, a spanyol pedig 50,1 pont lett, ez mind a három esetben nyolchavi csúcsot jelent.

Az euróövezeti gazdasági aktivitás négyhavi csökkenés után márciusban teljesítménynövekedésbe váltott, mégpedig az előzetes adatok alapján sejthetőnél jóval intenzívebb mértékben

– foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

Az elemző hozzáfűzte, hogy a feldolgozóipar nagy lendülettel termel, elsősorban a német gyáraknak köszönhetően, de még a szolgáltatóipar is kezd magához térni a súlyos válságból, és már a stabilizálódás jeleit mutatja a gazdasági fellendülésbe vetett remények eredményeként.

Kitért arra is, hogy

a gazdasági szereplők három éve a legbizakodóbbak a forgalmuk bővülését illetően az elkövetkező hónapokban az oltások terítésének köszönhetően.

A kereslet növekedésére már most közel három éve a legmagasabb teljesítetlen megrendelésállomány halmozódott fel, ami egyre több vállalatot késztet az alkalmazotti szám emelésére is.

A munkaerőpiaci kondíciók javulása pedig a második negyedévben már a fogyasztói bizalom erősödésében is visszaköszönhet.

A felmérés megállapítása szerint a gazdaság sokkal jobb állapotban vészelte át a legutóbbi korlátozásokat, mint arra számítani lehetett. Ez elsősorban a feldolgozóiparnak volt köszönhető, de a távolságtartási követelmények és mobilitási korlátozások is kevésbé érintették hátrányosan a szolgáltatásokat, mint az egy évvel ezelőtti, tavaszi megszorítások idején.

A gazdaság ellenálló képessége nemcsak arra utal, hogy a vállalatok és a fogyasztók bizalommal tekintenek a jövő elé, de arra is, hogy megtanultak együtt élni a járvány kockázatával is

– zárta gondolatait Chris Williamson.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.