Javította a magyar gazdaság kilátásait a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD),
míg korábban csak 2023-ra várták, hogy a bruttó hazai termék (GDP) eléri a 2019 negyedik negyedéves szintet, addig a mostani prognózisban már 2022 első negyedévében meghaladhatja a válság előtti szintet a GDP – derült ki a nemzetközi szervezet jelentéséből.
Az oltóanyag-bevezetések lehetővé teszik a vállalkozások megszokott működésének visszatérését
– áll a Gazdasági Kilátások című kiadványban.
Bár a kilátások kedvezőbbek, a kilábalás egyenlőtlenségeket mutat: a szervezet az egy főre jutó GDP válság előtti szintjének elérését országonként különböző ütemben várja. A helyreállás üteme függ az oltási programok hatékonyságától és a közegészségügyi politikától. Míg egyes országok sokkal gyorsabban állnak helyre mint mások. Korea és az Egyesült Államok csupán körülbelül 18 hónap múlva éri el az egy főre jutó pandémia előtti jövedelemszintet. A helyreállás várhatóan Európa nagy részében közel 3 évig, míg Mexikóban és Dél-Afrikában 3-5 évig tarthat.
Idén a legnagyobb mértékben, majdnem 10 százalékkal India éves GDP-je nőhet, míg Olaszországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban a várható reál GDP-gyarapodás meghaladja az eurózóna növekedését idén. Magyarországon a meglepetést okozó GDP-adat miatt már 2021 második és negyedik negyedéve között elérheti a gazdaság a válság előtti szintet.
Az OECD idén 4,6 százalékos, jövőre pedig 5 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Az átfogó fiskális ösztönző csomag, mely bértámogatásokat, lakhatási támogatásokat és munkahely-megőrző intézkedéseket is tartalmaz, tovább erősítheti a gazdaság helyreállítását – rögzíti a dokumentum. Emellett a beruházások és az exportteljesítmény erőteljes emelkedését és a munkanélküliség további csökkenését prognosztizálja 2021-re a szervezet. Az OECD várakozásai szerint 2022-ben a beruházások és a fogyasztás is dinamikusan növekedhet, míg a munkanélküliség a válság előtti szintre csökkenhet.
Az előrejelzés visegrádi országokat érintő fejezetei alapján a dokumentum szerint az idei év vonatkozásában Magyarország gazdasági talpra állása lehet a legerőteljesebb. A világgazdaság 2021-ben 5,8 százalékkal, míg 2022-ben 4,4 százalékkal nőhet a nemzetközi szervezet prognózisa alapján, az OECD tagországokban ennél alacsonyabb, 5,3 százalékos és 3,8 százalékos lehet az átlagos bővülés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.