A szeptemberi hónap is nagyon kedvezően alakult a lakossági hitelpiacon: az ősz első hónapjában összesen 125,4 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződést kötöttek a háztartások, ami bő hétmilliárddal meghaladta az augusztusi volument is – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból.
A fogyasztási hiteleknél is jól alakult a kilencedik hónap:
itt 112,8 milliárd forintnyi új szerződést regisztrált az MNB, ami szintén nagyjából 7 milliárddal szárnyalta túl az előző havi értéket.
Ami az egyes fogyasztásihitel-konstrukciókat illeti, a személyi kölcsönök iránt változatlanul erős a kereslet, hiszen a szeptemberben regisztrált 46,2 milliárd forintnyi szerződés az idei második legmagasabb havi mennyiség volt, és 1,1 milliárddal az augusztusi volument is túlszárnyalta.
A babaváró hitelnél viszont a 4,6 milliárdos havi növekmény ellenére is 48 milliárd forint alatt maradt a szerződéses összeg szeptemberben, vagyis vélhetően vége szakadt az ötvenmilliárd feletti kihelyezések időszakának ennél a támogatott konstrukciónál.
Az év első kilenc hónapját vizsgálva még meggyőzőbbek a számok: a lakáshitel-szerződések első három negyedévi volumene 974,1 milliárd forintot tett ki, ami amellett, hogy több mint negyvenszázalékos ugrás 2020 azonos időszakához képest, már meghaladja a teljes tavalyi szerződéses mennyiséget is. (Utóbbi egyébként 928,2 milliárd volt.) A fogyasztási hiteleknél jóval szerényebb ütemű, de így is stabil, 6,3 százalékos volt a növekedés, 942,7 milliárd forintos szerződéses összeg mellett.
A visszafogottabb bővülési ütem leginkább azzal magyarázható, hogy a babaváró hitelnél az első kilenc hónapra már „csak” 427,1 milliárd forintnyi új szerződést regisztrált az MNB, 9,3 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.
A személyi hitelek év elején még igen gyengén muzsikáló piaca viszont mostanra láthatóan újraéledt: az év első három negyedére kimutatott, 355,6 milliárd forintnyi új szerződés több mint harmadával meghaladja az egy évvel korábbit.
A lakossági hitelek állománya 9130,8 milliárd forintot ért el szeptember végén, ami dinamikus, 16 százalékot meghaladó bővülést jelent:
ebben ugyanakkor még érezhető szerepe volt a 2020 márciusa óta tartó hiteltörlesztési moratóriumnak is.
A fogyasztási hitelek állománya viszont még a teljes piacénál is jóval gyorsabban, 19 százalékkal nőtt, amiben meghatározó szerep jutott a havi 40–50 milliárdnyi friss kihelyezést hozó babaváró konstrukciónak. Ezzel együtt a lakáshitel-portfólió mérete is gyorsabban bővült az elmúlt években megszokottnál: a szeptember végére kimutatott 4463,3 milliárd forintos állomány 14,8 százalékos növekedést tükröz az egy évvel korábbihoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.