Akár ezer forinttal is drágább lehet egy idei átlagos magyar karácsonyi menü a tavalyi árakhoz képest. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, novemberi inflációs adatait vetettük össze a tavaly decemberi árakkal. Noha minden termék árváltozását nem követi nyomon a KSH, az összegyűjtött tételek nagy többségén így is tetten érhető a drágulás.
A VG összesítése szerint tavaly kicsivel kevesebb, mint 15 ezer forintból be lehetett vásárolni a főbb dolgokat az ünnepi vacsorához és a másnapi ebédhez. Az idén viszont már több mint ezer forinttal drágábbak a hozzávalók a halászléhez, a töltött káposztához, a pulykasülthöz és a bejglikhez, összesítve hozzávetőleg 7 százalékos az áremelkedés tavaly decemberhez képest. Egy-két terméket leszámítva szinte minden drágult, leginkább a liszt, az étolaj, a tojás és a krumpli. Természetesen a kilós ponty és a pulykahús kerül a legtöbbe, de az ünnepi bejglikhez elengedhetetlen dió ára is több mint 6 százalékkal nőtt mindössze 11 hónap alatt.
A rendkívül magas infláció hónapok óta központi téma Magyarországon. Nyáron a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a fokozódó nyomás miatt kamatemelési ciklusba kezdett, amelynek még mindig nincs vége: mind az alapkamat, mind pedig az effektív kamat, azaz az egyhetes betét kamata is jelentősen emelkedett az elmúlt fél évben. A pénzromlás ütemét viszont nem csak a belső fogyasztás hajtja, sőt, inkább a nemzetközi, globális hatások érhetők tetten az áremelkedésen.
A gázárak megötszöröződése számos ágazatban és szinte minden ipari folyamatban megjelenhet, így a pékáruktól az élelmiszergyártáshoz szükséges műtrágyáig nagymértékű drágulást okozhat
– mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a KSH legutóbbi inflációs gyorsjelentése után.
A múlt héten közölt adatok szerint egy év alatt az élelmiszerek árai 6 százalékkal nőttek, ami érdemi gyorsulás a tavaszi hónapokban mért 3 százalék körüli növekedéshez képest. A baromfihús 9 százalékkal drágult, a tojás ára 6,3 százalékkal nőtt, a tejé 3,3 százalékkal, az étolaj 26,9 százalékkal kerül többe, a liszt 20,2, a margarin pedig 19,5 százalékkal. Novemberben a kenyér 12,1, a cukor 7,9 százalékkal drágult, míg a gyümölcsök árai 1,9 százalékkal kúsztak feljebb. Arról, hogy pontosan meddig tart még a rendkívüli áremelkedés, egyelőre megoszlanak a vélemények, mindenesetre a következő hónapokban még igencsak magasan alakulhat az infláció, amelyet a november közepén befagyasztott üzemanyagárak csak kismértékben lassíthatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.