A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) múlt héten pénteken jelentette be, hogy Magyarországon is megjelent az omikron új, fertőzőbb variánsa, amely a BA.2-es elnevezést kapta. Az NNK vizsgálatait megerősítve a Neumann Labs azóta további hat esetben azonosította itthon az új omikront. A magyar laboratórium szerint ugyanakkor pontatlan, lopakodó omikronnak nevezni az új alvariánst, hiszen főleg az antigén tesztek, és néhány esetben az eredeti omikronra (BA.1) fejlesztett variánsteszt elől tud, illetve próbál elbújni. A hagyományos PCR-tesztek hibátlanul ki tudják mutatni az összes eddig ismert variánst – mondta Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezetője.
Magyarországon a NNK és a Neumann Labs saját adatai szerint is egyértelműen és döntően az omikron eredeti variánsa a domináns. A BA.2 néven ismert alvariáns dán tapasztalatok szerint 1,5-szer fertőzőbb, mint az „eredeti” omikron, ugyanakkor az eddigi tapasztalatok alapján nem okoz súlyosabb megbetegedést.
Ugyanakkor Nyíri Miklós hangsúlyozta, a hagyományos, minden nap használt PCR -esztek ugyanúgy kimutatják ezt az alvariánst, mint az omikront és az összes többi variánst is. Ezért az omikron új alvariánsa nem lopakodik, csak bújócskázik, inkább kevesebb, mint több sikerrel – teszi hozzá az ügyvezető.
A magyar tulajdonú diagnosztikai laboratórium Magyarországon elsőként vezette be az influenza és a COVID-19 egyidejű PCR tesztelését, valamint az önmintavételes, otthoni használatra kifejlesztett PCR-tesztet is. Hazánkban a laboratórium kutatásai tették lehetővé elsőként a dél-afrikai koronavírus-variáns (501Y.V2 vírusváltozat) azonosítását, továbbá a brit variánshoz köthető drasztikusan magas vírusszám kimutatását a fertőzöttekből, és így a variáns gyorsabb terjedésének megértését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.