A legtöbben talán nem is sejtik, de az étolaj alapanyagának, a napraforgónak a meghatározó része Ukrajnából kerül a Magyarországon működő gyártókhoz. Lapunk úgy tudja, a készletek stabilak, érkezik az áru a keleti szomszédtól. Elemi érdek, hogy ez így maradjon, ugyanakkor, ha változna a helyzet, arra a beszerzési csatornák diverzifikálásával választ lehet adni, így a hazai napraforgó felhasználása mellett például a romániai import is megoldás lehet.
A napraforgó-étolaj az utóbbi időszakban azért kapott kiemelt figyelmet, mert az infláció rendkívüli mértékben érintette, be is került az élelmiszerárstop védelme alá a termék. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly októberi átlagára egyébként az étolaj esetében 713 forint literenként.
Már azt megelőzően, hogy az orosz haderők tüzet nyitottak volna, kibertámadás ért több ukrán bankot és minisztériumot. Ez több piaci szereplőt a környező országokban, így itthon is óvatosságra int. Ennek hatására több kereskedelmi vállalatnál zajlik az informatikai rendszerek vizsgálata, hogy meggyőződhessenek afelől, adott esetben ellen tudnak állni egy lehetséges kibertámadásnak.
Több áruházláncot is megkerestek azzal a háború kitörése óta, hogy ha felmerül az igény, tudnak-e segíteni. Az egyelőre kérdéses, hogy a magyar-ukrán határ túloldaláról érkező menekültek ellátását céloznák a szállítmányok, vagy inkább az ukrán oldalon maradt lakosság részesülne belőle, adott esetben kárpátaljai magyarok. Mindenesetre az élelmiszer-kereskedők mindenben együttműködnek a hatóságokkal, elsősorban alapvető élelmiszerekkel segítenének a bajbajutottakon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.