BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több ezer milliárdnyi háztartási vagyont veszélyeztet a magas infláció

Virág Barnabás szerint rendkívüli időszakban van Magyarország.

Az infláció megugrása nem magyar sajátosság 

– mondta az Indexnek adott interjúban Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke. 

Az eddig ismertek közül a magyar 7,9, a szlovák 8,4, a cseh 9,9, a balti országokban 11-12 százalék. A lengyel adat még nem ismert, de a várakozás ott is 9,0-9,5 százalék 

– tette hozzá.

Kiszámítható módon mindaddig folytatjuk a monetáris kondíciók szigorítását és az alapkamat emelését, amíg azt nem látjuk, hogy az infláció elleni küzdelmet megnyertük és a kilátásaink szerint az infláció ismét vissza nem tér a 3 százalék körüli tartományba

– mondta.

Az alelnök szerint rendkívüli időszakban vagyunk, nemcsak Magyarország, de az egész világ is. Várhatóan felfelé kell majd módosítani az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzéseket, de konkrét számot nem kívánt mondani. 

Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

A jegybank alelnöke megdorgálta a hazai bankokat is, ugyanis az irányadó kamat 355 bázisponttal emelkedett eddig, míg a lakossági lekötött betétek kamatai csak 120 bázisponttal, szerinte „ez egy megengedhetetlen folyamat”. 

Mondjuk azt, hogy egyelőre a verbális dorgálás szakaszában vagyunk. A jegybanknak vannak eszközei, ezeket majd akkor kell az asztalra kitenni, ha azt látjuk, hogy nem történik változás

– mondta. Elmondta azt is, hogy 

több mint 12 ezer milliárd forintot tartanak a magyar háztartások bankbetétben, míg a készpénzállomány körülbelül 7800 milliárd forint, ebből 6000 milliárd van a lakosságnál. Ez összesen közel 20 ezer milliárd forint, ami olyan eszközben van, aminek semmilyen védettsége nincs az inflációval szemben.

Virág Barnabás arra is felhívta a figyelmet, hogy a magas infláció miatt a lakossági megtakarítások reálértéke akár tizedével is csökkenhet, ha azok nem inflációvédett eszközökben vannak. 

Az MNB számításai szerint az év vége élénk növekedést hozott, a tavalyi évben 7 százalék körüli lehetett a növekedés, ami 2022-ben 5 százalék közeli bővüléssel folytatódhat. 

2021-ben és 2022-ben is a magyar gazdasági növekedés Európa öt-hat legmagasabb növekedési rátája között lesz 

– mondta az alelnök.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.