A háború miatt Ukrajnából Magyarországra érkező munkaképes menekültek döntő többsége nő, akik jellemzően a feldolgozóiparban, az elektronikában és a vendéglátásban helyezkedtek el.
Problémát jelent ugyanakkor a gyermekfelügyelet megoldása, melyre még nincs kifinomult szabályozás és széles körben alkalmazható gyakorlat – közölte a Jobtain HR Szolgáltató Kft., amely az elmúlt hónapokban közel 1500 menedékkérőnek segített. Az első időszakban a szállás biztosítása és a biztonság megteremtése volt az elsődleges, ám arra senki sem számított, hogy ilyen sok gyerek érkezik majd a határra.
A konfliktus elején, amikor nagyszámban érkeztek a menekültek, egy rövid ideig még óvodaként is működtünk. Volt, hogy a gyerekek egyedül maradtak, amíg a szülők tesztet írtak, mi vigyáztunk rájuk az irodáinkban
— árulta el Mihályi Magdolna, a Jobtain ügyvezetője. Hozzátette,
a munkaképes ukránok a nyelvtudás hiányában szinte minden esetben betanított munkakörökben helyezkednek el, elsősorban az építőipar, elektronika, feldolgozóipari és a vendéglátási területeken,
a hiányszakmákban pedig akár azonnal munkába tudnak állni. Az ügyvezető kiemelte, az egyik legfontosabb lépés az, hogy a cégek időben felkészítsék és tájékoztassák a munkavállalókat arról, mit tehetnek annak érdekében, hogy hosszú távon is maradhassanak Magyarországon, és kényelmes életszínvonalat alakíthassanak ki maguknak és családjuknak. A HR-szakértők tapasztalatai alapján rengeteget segít a munkáltató azzal, ha plusztámogatást nyújt, például szállásban, étkeztetésben, nyelvtanulásban, adminisztrációs teendőkben, vagy a gyerekek felügyeletében, akár az önkormányzatok bevonásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.