Változatlanul 13 százalékon hagyta a jegybanki alapkamat mértékét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, amely idén utoljára ült össze.
A forint már a döntés bejelentése előtt óriási csapkodásba kezdett, 13 óra 56 perckor 1 euróért 404,2 forintot adtak a bankközi devizapiacon.
A jegybankároknak az elmúlt hetekben azonban így is volt dolguk. December 22-én csütörtökön teszik közzé az inflációs jelentést, amelyből kiderülhet, hogy 2023-ban mekkora fogyasztóiár-emelkedéssel számol az MNB, ami a legoptimistább becslések szerint minimum 15 százalékos lehet. Úgy tudjuk, hogy az inflációs jelentésben is alsó határként ez a szám szerepel, nem véletlenül emelkednek ennyivel a nyugdíjak jövőre, ahogy a minimálbér-tárgyalásokon ugyancsak ez a szám jött elő. A legutóbbi kamatdöntő ülés óta ráadásul újabb fejlemény történt, ami az inflációra érdemi hatást gyakorol, ez pedig a benzinárstop eltörlése, ami önmagában 2-2,4 százalékponttal dobhatja az éves áremelkedési ütemet. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is már 25-26 százalékos inflációs csúcsról beszélt, ami csak a nyáron mérséklődhet határozottabban, de legalább az év végén ismét egy számjegyű lehet, köszönhetően a bázishatásoknak is.
Szeptember végén jelentette be Matolcsy György jegybankelnök, hogy az MNB lezárja a 2021 júniusában elindított kamatemelési ciklust, mivel „nincs értelme továbbmenni két számjegyű alapkamatnál”. A forint drasztikus gyengülése azonban alaposan felülírta a jegybank számításait, emiatt október közepén jócskán megemelte a kamatfolyosó plafonját, 15,5-ről 25 százalékra, miközben 17 és 18 százalékos kamatok mellett hirdetett meg egynapos tendereket. A monetáris tanács emellett arról is határozott, hogy az év végéig biztosítja az energiaimport kifizetéséhez szükséges deviza döntő részét.
Nem ez volt az első, hogy idén visszavonulót fújt a jegybank, májusban még Virág Barnabás arról beszélt a VG konferenciáján, hogy az agresszív, proaktív szakaszból egy fokozatos szakaszba kell átlépnie a monetáris politikának, ehhez képest július közepén 200 bázisponttal emelte meg az alapkamatot a monetáris tanács egy nem kamatdöntő, rendkívüli ülésen, majd ezt követően jöttek a 17 és 18 százalékos kamatok. Mindenesetre az elmúlt hónapok kamatemelései célt értek, már a helyreállítási alap elfogadása előtt a forint visszafordult a történelmi mélypontjáról, bár még mindig messze van az év eleji szintektől.
Virág Barnabás 15.30-tól tart háttérbeszélgetést, amelyet élőben közvetítünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.