Tavaly kiegyensúlyozott és stabil volt a magyar munkavállalók bizalmi attitűdje, idén pedig már javuló tendenciára is számíthatunk a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatása szerint. A megelőző év végéhez képest a decemberi felmérés szerint a megkérdezettek jóval optimistábban tekintenek a saját állásuk jövőbeli kilátásaira – derül ki a biztosító keddi közleményéből.
A BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 75 ponton állt az előző év utolsó negyedévében, ami 1 pontos emelkedést jelent az előző negyedévhez képest, és azonos az egy évvel korábbi értékkel.
Kiss Márk István, a biztosító vezérigazgatója szerint összességében kiegyensúlyozott és stabil volt tavaly a magyar munkavállalók bizalmi attitűdje egész évben, amit a gazdasági környezet sem befolyásolt érdemben, azonban 2022-höz képest egyes részértékek enyhe csökkenést mutattak. Hozzátette, hogy az előttünk álló évben javuló makrogazdasági helyzetre számíthatunk, amely várhatóan a munkavállalók hangulatára is pozitív hatással lesz, kérdéses azonban, hogy a pandémia előtti magasabb értékek visszatérnek-e.
A felmérésből kiderül, hogy a válaszadók 18 százaléka kevesebb mint egy hónapot tudna átvészelni, ha a fő kereső elvesztené a munkáját, ami az előző év hasonló időszakához képest 2 százalékpontos emelkedés. Ugyanakkor
16-ról 19 százalékra nőt azok aránya, akik több mint egy évet is képesek lennének ilyen módon átvészelni.
A megkérdezettek 72 százaléka nem fél attól, hogy egy éven belül elveszítheti a munkáját, ami 10 százalékpontos emelkedést jelent egyetlen év alatt. A javuló tendenciát az is erősíti, ezzel párhuzamosan a 2022. év végi 18 százalékról 11 százalékra csökkent azok aránya is, akik csak kicsit aggódnak az állásvesztés miatt.
A kutatás során azt is megkérdezték, hogy a válaszadók milyen valószínűséggel kötnének olyan biztosítást, mely állásvesztés esetén nyújtana anyagi segítséget. A felmérés szerint egy év alatt 4 százalékponttal 38 százalékra nőtt azok aránya, akik hajlandók ilyen biztosítást kötni, míg 17-ről 198 százalékra nőt azok aránya, akik már rendelkeznek is ilyen biztosítással.
Annak a mutatónk az értéke, amely az méri, hogy a megkérdezettek mennyire érzik biztosnak jelenlegi pozíciójukat a cégen belül az előző negyedévhez képest 3, a megelőző év hasonló időszakához képest pedig 2 ponttal emelkedett 73 pontra.
A válaszadók több mint fele (56 százaléka) gondolja azt, hogy pozíciója a következő 5 évben biztosan megmarad,
ami az előző év hasonló időszakához képest 1 pontos esést, az előző negyedévhez képest viszont 2 pontos emelkedést jelent.
2022 év végéhez képest 1, az előző negyedévhez képest pedig 2 ponttal emelkedve 87 pontot mutatott az a részindex, ami azt jelzi, hogy mennyire optimisták a dolgozók a mostani munkahelyük fennmaradása kapcsán. A megkérdezettek 73 százaléka szerint a cég ahol dolgoznak a következő 5 évben is fennmarad. Az ezzel kapcsolatos percepció 2 százalékpontot nőtt az előző év hasonló időszakához képest.
Nem változott, továbbra is 61 ponton állt az a mutató, amely azt vizsgálja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy egy esetleges állásvesztés vagy felmondás esetén milyen könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. A részeredményeket nézve 51 százalék állította, hogy könnyen, vagy nagyon könnyen találna új állást, szemben az egy évvel korábbi 50 százalékos arányhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.