BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Génteszt: 95 százalékos pontossággal megmondja, ki tud lefogyni

A nagy népszerűség és a világsiker ellenére sem tud mindenki lefogyni a most rendkívül népszerű szemaglutid hatóanyagot tartalmazó gyógyszerektől. Valamilyen rejtélyes okból hétből egy ember számára nem működnek ezek a fogyasztószerek, most kiderült, hogy a válasz az ember génjeiben rejlik.

A népszerű szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerekkel kapcsolatban magyarázatra szorul, hogy ki képes fogyni és ki nem, a felhasználók egy része miért adja le a testsúlya akár 20 százalékát, míg mások esetében miért nem mozdul meg a mérleg – írja a CNN.

Tape,In,Front,Of,Woman,Standing,On,Floor,Scales,Indoors.
Génteszt segítheti a szemaglutid szerekkel támogatott fogyás sikerességét / Fotó: Shutterstock

Egy tanulmány szerint hét emberből egy számára nem hozott megoldást a több mint egy éven keresztül használt szemaglutid – konkrétan a Wegovy nevű szer –, nem veszítette el kiindulási súlyának legalább 5 százalékát. Ez azt jelenti, hogy vannak, akiknél mégsem működik a szemaglutid.

A génteszt nagy biztonsággal jósol

Egy újonnan fejlesztett teszt segítségével – kockázati pontszám alapján –  ki lehet deríteni, hogy a betegek sikeresen tudnak-e fogyni az injekciós gyógyszerrel. 

A tesztet a Mayo Klinika fejlesztette, azt mondják, 95 százalékos pontossággal megjósolja, hogy a gyógyszeres kezeléssel ki fog 5 százaléknál többet veszíteni a testsúlyából.

A teszt fejlesztését az is indokolta, hogy a szemaglutid-alapú injekciók nem olcsó termékek, nem fedezi a kezelést a biztosítás az Egyesült Államokban, így nem kell feleslegesen kidobni a pénzt, és a fogyni vágyó sem frusztrálja magát a sikertelenség miatt.

A Mayo Klinika tesztjét tavaly engedélyezték, ára 350 dollár. 6000 változást keres 22 génben, konkréten a GLP-1 hormon jelátviteli útvonalán. Az eredmények alapján minden személyhez kockázati pontszámot rendel, és besorolja az úgynevezett „éhes bél pozitív” vagy „éhes bél negatív” kategóriába. Akik pozitív minősítést kapnak, ők normálisan reagálnak a hormonjelekre az agyban, azaz érzékelik, mikor kell abbahagyni az evést. A másik csoport, a negatívok azonban nem nem reagálnak olyan jól a gyomorból érkező jelre, nem érzik a jóllakottságot, azt, hogy mikor kell abbahagyni az evést. Ez vezet a túlevéshez, majd a hízáshoz. 

A Mayo Klinika 84 emberen vizsgálta a teszt hatékonyságát, kiderült, kilenc hónapnyi szemaglutid-kezelés után az éhes bél pozitív csoportban lényegesen többet fogytak, mint a negatívra tesztelt csoportban. Egy év elteltével a pozitív csoport 19 százalékot vesztett a kiindulási súlyából, vagyis átlagosan közel kétszer annyit, mint a negatív csoport. A tanulmányt a napokban mutatják be egy konferencián Washingtonban, és mivel még nem publikálták, így egyelőre előzetes következtetések tekinthetők ezek az eredmények, további kontroll csoportos klinikai tesztre lesz szükség. 

A Figyelő konferenciák rendezvénysorozat keretében a Mediaworks Hungary Zrt. a napidoktor.hu támogatásával egészségügyi konferenciát rendez Csak egészség legyen! címmel. A május 28–29-i kétnapos konferencián olyan fontos témákról is lesz szó többek között, mint a paradigmaváltás az egészségügyben, a gyógyszeripar kitörési pontjai, a mesterséges intelligencia szerepe és a korszerű táplálkozás.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.