Május-június folyamán egymás után élednek fel a szabadtéri strandok. Ahogy minden nyáron, úgy ezúttal is arra kell számítani, hogy a szezonális büfék, éttermek előtt kígyózó sorok alakulhatnak ki egy-egy fagyiért, lángosért, sült hekkért vagy hamburgerért.
Az Oeconomus gazdaságkutató friss elemzésében arról írt, hogy a tavalyihoz hasonlóan az idei főszezonban is
várható a fagylalt és egyéb büféételek árának emelkedése,
elsősorban a munkaerőhiány és egyes alapanyagok árának növekedése miatt. Azonban a legtöbb árusítóhely igyekszik, hogy árszintjükkel ne lépjék át a vendégek ingerküszöbét. Ennek a szintnek megtalálása viszont nem könnyű, hiszen ez szubjektív, vásárlóról vásárlóra eltérő.
Bár a fagylalt ára idén előrejelzések szerint akár 10-15 százalékkal tovább emelkedhet Magyarországon, nemzetközi szinten – európai népszerű strandokat vizsgálva – nem drága a magyar fagyi. A tavalyi gombócárak a legolcsóbb európai fagyiárusok árszintjén voltak.
Azt is érdemes tudni, hogy bár globális szinten átlagosan csökkennek az élelmiszerárak 2022 második felétől, a cukornál ugyanakkor egyelőre jelentős drágulást láthatunk idehaza. Ez, és a kakaó árának drasztikus emelkedése nehéz helyzetet teremt a hazai fagylaltozóknak.
Annak viszont lehet örülni, hogy nem várható egy gombóc tömegének csökkenése (zsugorfláció), ami általában 5 dekagramm körül van. Ahogy az is jó hír, hogy 75 európai strand árait összehasonlítva a magyar fagyi ára az olcsóbbak közé tartozik. A török partokon mérték 2023-ban is a legalacsonyabb áron a fagylaltot, az alanyai Kleopátra-parton mindössze 0,1 (angol) font, azaz 44 forint volt egy gombóc fagylalt. Ezzel szemben a francia strandok a legdrágábbak között szerepelnek, itt egy gombóc fagyi akár 1800 forintba is került.
Vagyis az 500 forint körüli magyar fagylaltár jutányosnak mondható.
Egy éve 900 forint felett alakult a sima lángos ára, ami viszont 2024-ben már biztosan 1000 forint fölött lesz.
Ez nagyjából 8-10 százalékos drágulás,
de azért az országrészek között lehetnek jelentősebb eltérések. Az áremelkedés azért is fájó, mert a lángos készítéséhez használt alapanyagok fogyasztói átlagára idén áprilisban az egy évvel korábbi szinthez képest látványosan csökkent. Így például a liszt majdnem 20 százalékkal, a tejföl ugyanennyivel, a sajt majdnem 10 százalékkal, a tej 9 százalékkal, az étolaj pedig 2 százalékkal.
Erdélyi Dóra, az Oeconomus senior elemzője azt is bemutatta, hogyan változott más klasszikus büféételek ára is négy év alatt.
Drágul a horvátországi nyaralás, mégis rekordszámú magyar választjaRekordszámú magyar készül idén horvátországi nyaralásra, a tavalyi csúcsszámokat is felülírva idén az előfoglalási szezonban 18 százalékkal több a foglalás a szallas.hu adatai szerint. Berobbant az előszezon is: a májusi időpontra szóló foglalások száma már most 32 százalékkal, a szeptemberre szólóké pedig csaknem ötödével nőtt. Tavalyhoz képest átlagosan 11 százalékkal drágábbak a horvátországi szállások. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.