BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekord: a legmelegebb tavasz volt az idei

Hosszú évek legmelegebb tavasza volt az idei: a középhőmérséklet országos átlagban 2,3 Celsius-fokkal haladta meg az 1991–2020 közötti évek hasonló időszakának átlagát.

A mérések kezdete, 1901 óta az idei tavasz volt a legmelegebb: az évszak középhőmérséklete országos átlagban 2,3 Celsius-fokkal haladta meg az 1991–2020 közötti évek azonos időszakának átlagát – közölte a HungaroMet Zrt. szerdán. Méréseik adatait elemezve azt írták, a tavasz középhőmérséklete országosan 13,4 Celsius-fok volt, 2,3 fokkal magasabb az 1991–2020-as évek 11,1 fokos átlagánál. A tavaszi középhőmérséklet országos átlagban 0,14 fokkal haladta meg az eddigi legenyhébb, 1934-es tavasz hőmérsékletét.

legmelegebb tavasz
A legmelegebb nappali hőmérsékletet április 15-én, Kiszomboron mérték / Fotó: Shutterstock

 

A mérések kezdete óta az idei volt a legmelegebb március

Hozzátették: mindhárom hónapban magasabb volt az átlaghőmérséklet az átlagosnál, 

  • a március 3,7 fokkal, 
  • az április 1,8 fokkal, míg 
  • a május 1,4 fokkal 

haladta meg az 1991–2020-as évek átlagát. 

Ez volt a legenyhébb március 1901 óta. A tavasz középhőmérséklete az ország legnagyobb részén, sík vidéken 13–14 fok között alakult, de a Dél-Alföldön többfelé meghaladta a 14 fokot is, míg 10 fok alatti értékek csak az Északi-középhegyég magasabb hegyein fordultak elő.

Az országos csapadék átlagos volt

Az elemzés szerint az évszak csapadékösszege az átlaghoz közeli volt, ugyanakkor a tavaszi csapadékmennyiségben jelentős különbségek alakultak ki az egyes tájegységek között. Az évszak csapadékösszege országos átlagban 131,6 milliméter volt az előzetes adatok alapján, ami az éghajlati normál – az 1991–2020-as évek – 139,1 milliméteres átlagának 95 százaléka.

A márciusi csapadék 30 százalékkal, az áprilisi 6 százalékkal elmaradt az átlagtól, majd a május 8 százalékkal csapadékosabb volt az éghajlati normálnál; 

összességében azonban 5 százalékkal kevesebb eső esett, mint szokott. A legcsapadékosabb területek a Dunántúl nyugati és délnyugati részei, valamint a hegyvidékek voltak, ezeken a tájakon az évszak csapadékösszege meghaladta a 200 millimétert is, míg a legkevesebb csapadék a Tiszántúlon és a Dél-Alföldön hullott, ahol a tavaszi csapadék mennyisége általában a 100 millimétert sem érte el, és kisebb körzetekben 70 milliméter alatt maradt.

Mi látható az éghajlati indexből?

Hozzátették: a meleg tavasz az éghajlati indexeken is megmutatkozik, a fagyos napok száma – amikor a napi minimum-hőmérséklet 0 fok vagy az alatti – országos átlagban csupán 4 volt, bár az átlag 15 nap. Téli nap – amikor a napi maximum-hőmérséklet 0 fok alatti – nem volt, míg az átlag egy nap. A nyári napok száma – amikor a napi maximum-hőmérséklet 25 fok vagy afölötti – viszont a szokásosnak közel a duplája volt, 21 napot mértek, miközben az átlag 11 nap. 

Ugyanakkor hőségnapból – amikor a napi maximum-hőmérséklet 30 fok vagy afölötti – általában egy szokott lenni tavasszal, idén azonban országos átlagban egy sem volt. 

Országosan 31 csapadékos nap volt 2024 tavaszán, bár az átlag 30.

Milyen rekordok születtek?

A meteorológiai szolgálat az idei tavasz rekordjairól közölte, 

a legmagasabb nappali hőmérsékletet április 15-én Kiszomboron mérték, 31,4 fokot, a tavasz legalacsonyabb hőmérsékletét pedig Kakucson március 20-án, mínusz 6,5 fokot.

Tavasszal a legtöbb csapadékot, 298,0 milliméternyit Lentiben regisztrálták, a legkevesebbet – 55,2 milliméternyit – Kunmadarason.
Egy nap alatt a legtöbb csapadék a Zala vármegyei Hagyárosböröndön esett: május 25-én 94,2 milliméternyi.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.