BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Valamit nagyon tudnak itt a nők: újabb világraszóló siker kapujában a Michelin-rekorder kis magyar falu

Tovább zöldül Hosszúhetény, a Michelin-kalauzban ajánlott és zöld Michelin-csillaggal is elismert éttermeiről nemrég egy csapásra híressé vált falu. A Baranya vármegyei falu neve újabb attrakcióval kerülhet be a világsajtóba, miután a StagLand Cabins ötletgazdája már biztosan ott lesz az első alkalommal zajló turisztikai fenntarthatósági világverseny szeptemberi díjátadóján. A közönségszavazás péntekig tart.

Két éve a zöld Michelin-csillagos Almalomb és az ugyancsak Michelin-ajánlásos Hosszú Tányér révén robbant be a köztudatba az apró zengőaljai falu, Hosszúhetény. Méltán, hiszen itt a legnagyobb az egy lakosra jutó Michelin-ajánlások száma hetedhét határban.

Hosszúhetény
Hosszúhetény zöldjében a kabinszállások egyike / Fotó: Green Touch

Most újabb nemzetközi siker érik Hosszúhetényben, ahol alig egy évvel a nevezetes Michelin-kalauz megjelenése után megnyitott a StagLand Cabins első két háza, amely tavaly december óta folyamatosan fogadja a vendégeket.

Az már csak a hab a tortán, hogy a fenntartható szálláshelyek egyik megálmodója és megvalósítója a két elismert hosszúhetényi étteremhez hasonlóan egy nő, Benkő Bianka, a StagLand Cabins Kft ügyvezetője. 

A hosszúhetényi családi vállalkozás innovatív módon közelít a turizmushoz: a jakuzzis dézsával, saját szaunával felszerelt wellnesskabinok prémiumkategóriás zöldszállásként épültek fel a falu határában.

Jakuzzis dézsa a teraszon / Fotó: Green Touch

A kabinok lakóinak a Michelin-ajánlásos Almalomb étteremből rendelhetik meg a reggelit, a régióból származó illóolajat használnak a szaunákban, és Kaalifa hosszúhetényi művész alkotta képek díszítik a szállásokat.

Hosszúhetény láthatóan kiemelkedett a többi régióból, ezért is valósította meg szálláshelyét Benkő Bianka és családja. 

Benkő a hely szelleméhez hasonlóan olyan innovatív szállásokat tervezett, amelyek révén a Travel Awards először meghirdetett fenntarthatósági kategóriájában sok száz résztvevő közül kiemelkedett. 

„Már két szűrőn sikeresen túljutottunk, és most a közönségszavazásnál tart a verseny” – mondta a Világgazdaságnak Benkő Bianka turisztikai szakértő, turizmusfejlesztési menedzser. 

Kiemelte: a StagLand Cabins innovációi közé tartozik, hogy zero waste működésre törekszik. Így például

  • az ágyneműket ötcsillagos hotelek maradék anyagaiból varratták,
  • kizárólag ecolabel ökocímkés tisztítószereket használnak, 
  • felelős, fenntartható életmódra törekvő vendégeket fogadnak és várnak,
  • zöldminősítésekkel, zöldakciótervvel rendelkeznek
  • mérik a víz- és villanyfogyasztást, 
  • wifi vezérlésű termosztátot és LED-lámpákat használnak,
  • green touch zero waste kozmetikumokat adnak,
  • szelektív szemétgyűjtés van,
  • saját komposztáló,
  • a szálláson egyáltalán nincsenek műanyag termékek, 
  • minden vásárolt termék vagy újrahasznosított, vagy fenntartható gazdálkodásból származik.

A World Sustainable Travel & Hospitality Awards (WSTHA) Világ jövő Fenntartható Turisztikai Vezetője jelölés válogatóin

 sikeresen túljutott hosszúhetényi szállás, illetve szakember már mindenképpen bekerül a nemzetközi zöldturizmus történetébe.

A fenntarthatósági díjra esélyes Benkő Bianka már nem az első elismerést kaphatja majd, a szakember által megálmodott Green Touch fenntartható, zero-waste natúrkozmetikumai 2022-ben az AWE program keretében már elnyerték az Amerikai Nagykövetség által felajánlott díjat.

A saját tervezésű fenntarthatóan üzemelő kabinok prémiumszállásként működnek / Fotó: Green Touch

Legújabb projektje, a StagLand Cabins pedig alighogy megnyitott, máris a a Turizmus Kft. által szervezett Fenntartható Turisztikai Díj legjobb négy jelöltje közé került.

A Világgazdaságnak a Stagland Cabins tervezője elmondta, hogy 

bár világversenyen szerepelnek, elsősorban magyar vendégekre számítanak, 

a belföldi turisták figyelmét szeretnék felhívni a különleges, természetközeli pihenést szolgáló innovatív szálláshelyekkel. 

Benkő Bianka, a Stagland Cabins ügyvezetője / Fotó: Green Touch

Benkő Bianka jelenleg egy portugáliai mesterdiplomás képzésen is részt vesz fenntartható turizmus szakon, de nem készül külföldre, hanem a jövőben is itthon szeretne foglalkozni fenntartható fejlesztésekkel.

MFB ESG
 

Négy újabb magyar falu étterme kapott Michelin-ajánlást, de még mindig Hosszúhetény a király

Idén is kiadták a Michelin-kalauzt Magyarországon, amelyben bővült a Michelin-ajánlással büszkélkedhető éttermek száma. Tizennégy új hazai étterem kapta meg az ajánlást, ezek között pedig négy falu is szerepel.


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.