A hazai bankszektor a most hatályos különadó hatásánál is többet, 40-50 milliárd forint veszteséget szenvedhet el a bevezetendő új adónemek miatt – véli Barcza György, az ING Bank vezető elemzője. A szakértő úgy véli, a bankok nem tudják áthárítani az ügyfelekre az új, eddiginél magasabb terheket, így ezek kevésbé jelennek majd meg a számlavezetők költségeiben.
A 2007-es évben csupán az OTP Bank 15-25 milliárd forintos bevételtől eshet el a vállalkozásoknál és ezen belül a bankoknál tervezett megszorítási intézkedések miatt – mondta Barcza György. Becslése szerint a legnagyobb magyar lakossági bankot a költségvetési forrásból származó kamattámogatásokra kivetendő 20 százalékos járadék miatt 16 milliárd, a 4 százalékos szolidaritási adó miatt 7 milliárd forint veszteség éri.
A biztosítási piacot jól ismerő elemzők szerint a kormány eddig bejelentett intézkedései hatására 10-15 százalékkal csökkenhet a biztosítótársaságok profitja. A szakértők szerint, ha a kormánynak a biztosítótársaságoknál sikerül az általa elképzelt, további 25 milliárd forintnyi bevételt a jelenleg vitatott biztosítási adó vagy más elvonás formájában érvényesítenie, akkor az ágazat akár 25 százalékos profitvesztést is kénytelen elkönyvelni.
A pénzügyi szférát érintő megszorítások nem hagyják érintetlenül a pénztárakat sem. A magán-nyugdíjpénztári szektor esetében a legtöbb kritikával illetett magas költségszintet a jövőben korlátoznák, ez a tagok körében kedvező fogadtatásra számíthat. Bokros Lajos az Új Pillér Egészségpénztár megnyitóján a múlt héten lapunk kérdésére úgy nyilatkozott, hogy e szektornál nem a versenynyel van a probléma, hanem a költségekkel, amelyeket megfelelően kell a törvényben maximalizálni. A vagyonkezelés díja vagyonarányosan nem haladhatja meg a 0,9 százalékot (itt a tárgyévet megelőző év harmadik negyedév végi piaci értéket kell figyelembe venni), miközben ma számos pénztárnál jóval 1 százalék felett van ez a díj. Ugyanakkor – hogy ne tudják a pénztárak a folyó költségekkel az itt kieső bevételt visszaszedni – a befizetett összegnek legalább 94 százalékát a fedezeti tartalékba kell tenni. A magánpénztári tagdíjbeszedést a jövőben centralizálnák, így azt az APEH nevén a Magyar Államkincstár által vezetett számlára kell teljesíteni, amelyet onnan azonnal átutalják a pénztárnak. Viszont nagy előrelépés lesz, hogy kötelezően bevezetik a választható portfóliós rendszert.
A vagyonkezelési díjat ezen pénztáraknál is a vagyon 0,9 százalékában maximalizálnák.
A vagyonkezelési díjat ezen pénztáraknál is a vagyon 0,9 százalékában maximalizálnák. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.